Nawozy wieloskładnikowe

Nawozy wieloskładnikowe, często nazywane też mieszanymi, zawierają w swoim składzie azot, potas i fosfor oraz dodatkowe mikroelementy. Proporcje poszczególnych składników różnią się w zależności od rodzaju nawozu. O tym, do jakiego rodzaju upraw dany nawóz jest przeznaczony, informuje producent w notatce zawartej na opakowaniu wyrobu.

Liczy się szybka reakcja

Lata poprzednie pokazały, że pogoda potrafi być niezwykle kapryśna. Nadmierne susze lub zbyt obfite opady znacząco odbijają się na jakości upraw, nawet jeżeli gleba została odpowiednio przygotowana, czemu służą nawozy organiczne. W sytuacji, kiedy w podłożu występuje deficyt składników pokarmowych, niezbędna jest natychmiastowa reakcja.

DEFICYT SKŁADNIKÓW POKARMOWYCH – PRZYCZYNY

Często zdarza się, że w okresie wegetacji roślin, w glebie brakuje podstawowych składników odżywczych. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być bardzo wiele. Wśród najczęstszych należy wymienić nieprawidłowy odczyn pH podłoża. Gleby zbyt kwaśne lub nadmiernie zasadowe cechują się gorszą przyswajalnością makroelementów. Równie częstą przyczyną jest nieprawidłowa struktura gleby – podłoża zbite lub nadmiernie nawilgocone uniemożliwiają prawidłowy rozwój systemu korzeniowego roślin. Niektóre składniki pokarmowe cechują się słabą przyswajalnością w warunkach niskiej temperatury zewnętrznej.

JAK REAGOWAĆ?

Niedobór podstawowych składników pokarmowych może mieć niezwykle poważny wpływ na uprawy, zwłaszcza gdy wystąpi w okresie intensywnego rozwoju roślin. W takiej sytuacji niezbędne jest szybkie dostarczenie deficytowych makroelementów drogą pozakorzeniową. Służą temu nawozy dolistne. Pod tym pojęciem kryją się nawozy mineralne, rozcieńczone do formy płynnej. Dostarcza się je metodą oprysku roślin. Rośliny są przystosowane do wchłaniania składników pokarmowych nie tylko za pomocą liści, ale także całą powierzchnią wszystkich części nadziemnych.

Przed zakupem nawozu dolistnego należy zwrócić uwagę na jego skład. Kluczowy jest potas i fosfor. Pierwiastki te cechują się bardzo dużą wchłanialnością. Azot pozostaje na drugim miejscu. Dlaczego? Przyczyna jest bardzo prosta – można go podać wraz z mocznikiem. Podobnie jest z magnezem – pierwiastek ten może zostać uzupełniony poprzez dodanie siarczanu magnezu do roztworu. Należy jednak pamiętać o zastosowaniu odpowiednich proporcji, które zależą m.in. od stopnia rozwoju roślin.

Podobne wpisy:

Be the first to reply

Dodaj komentarz