Projektowanie i wykonawstwo form wtryskowych

Detale z tworzyw sztucznych produkuje się obecnie głównie metodą odlewu wtryskowego. Metoda ta polega na tym, że do odpowiedniej formy pod ciśnieniem wprowadza się podgrzane, płynne tworzywo. Po ostygnięciu tworzywo przyjmuje kształt nadany przez formę.

Formy do wtryskiwania wytwarza się indywidualnie dla danego typu detalu, o danych cechach. Firmy produkujące elementy z tworzyw sztucznych wytwarzają takie formy same lub też mogą zlecić ich wykonawstwo innym, wyspecjalizowanym firmom.

Projekt detalu

Kluczowym etapem tworzenia formy jest jej właściwy projekt, ściśle związany z projektem samego detalu. Projekt taki uwzględnia nie tylko kształt, czy wymiary formy wtryskowej, ale również warunki w jakich będzie wykonywany proces wtryskiwania, a także optymalny rodzaj materiału. Projektowanie form wtryskowych opiera się przede wszystkim na oprogramowaniu typu CAD, dzięki czemu dość łatwe jest połączenie projektu detalu i formy, zaś sam proces projektowania jest mniej czasochłonny. Wiele programów umożliwia również przeprowadzenie symulacji i obliczeń niezbędnych do dobrania optymalnych parametrów formy pod kątem przeprowadzania procesu wtryskiwania.

Etap produkcji

Gotowy projekt formy jest następnie przenoszony na etap produkcji, który opiera się przede wszystkim na mechanicznej obróbce skrawaniem. Za pomocą obrabiarek CNC, możliwe jest precyzyjne wykonanie niezbędnych wydrążeń, gwintowań przyłączeniowych do wtryskarki itp. Czasem wykonywanych jest w ten osób kilka identycznych form przeznaczonych do masowej produkcji, ale czasem wykonuje się również pojedyncze formy do wykonywania detali prototypowych.

Odwiedź również: http://www.visicadcam.pl/flow

Na każdym etapie – projektowania i wykonawstwa, ważnym czynnikiem jest czynnik ludzki, czyli wykwalifikowani specjaliści, potrafiący dobrze wykorzystać potencjał urządzeń i oprogramowania. Zaprojektowanie formy wtryskowej, zwłaszcza przeznaczonej do bardziej skomplikowanych przestrzennie detali, w tym przeprowadzenie odpowiednich symulacji procesu wtryskiwania, nie jest wbrew pozorom sprawą najprostszą oraz wymaga dużej wiedzy i umiejętności.

Podobne wpisy:

Be the first to reply

Dodaj komentarz