Leczenie poprzez dietę

Leczenie poprzez dietęWiele chorób wymaga systematycznych wizyt u lekarzy specjalistów. Wiele z nich wiąże się z regularnym przyjmowaniem leków. Jednak istnieje wiele chorób, które da się okiełznać stosując tylko i wyłącznie odpowiednia dietę. Duże znaczenie maja wtedy tak zwane posiłki profilaktyczne. Ich zasadniczym celem jest takie ich komponowanie, by służyły poprawie stanu zdrowia. Doskonałym przykładem takiego schorzenia jest bez wątpienia cukrzyca. To schorzenie, które na wczesnych etapach można skutecznie leczyć tylko i wyłącznie przy pomocy odpowiedniej diety.

Poziom glukozy we krwi

W leczeniu cukrzycy najistotniejszym jest dbanie o niezawyżony poziom glukozy we krwi. Poziom ten zależy od posiłków, które spożywa się. Cukrzyca jest choroba, którą da się leczyć samą tylko dietą. Posiłki profilaktyczne, jakie są dla niej właściwe to takie, które maja niski indeks glikemiczny. Ich istotą jest taki dobór produktów, by nie podnosiły one poziomu glukozy we krwi. Z diety należy zatem wyeliminować słodycze, białe pieczywo, słodkie napoje, przekąski, smażone mięsa, żółty ser. Powinno się jeść chudą wędlinę, ciemne pieczywo, dużo warzyw, mięso tylko w postaci gotowanej. Odpowiednia dieta jest w stanie wyregulować poziom cukru we krwi do odpowiednich wartości. A co najważniejsze można to osiągnąć bez stosowania dodatkowych środków farmakologicznych.

Alergie pokarmowe

W podobny sposób, czyli odpowiednia dieta, leczy się różnego rodzaju alergie pokarmowe. Tu posiłki profilaktyczne mają przede wszystkim pomijać składnik, na który dana osoba jest uczulona. Tylko to daje gwarancje, że objawy alergii ustąpią. Takie postępowanie właściwe jest dla osób uczulonych na przykład na gluten. I na wszystkie inne składniki alergizujące. Dla alergików pokarmowych dieta jest jedyną formą profilaktyki. Posiłki profilaktyczne mają zastosowanie także u osób, które mają niedobory składników mineralnych. Braki żelaza mogą uzupełniać posiłki zawierające w swoim składzie produkty o dużej zawartości żelaza. Dieta ma ogromne znaczenie w życiu człowieka. Daje mu zdrowie i pomaga zwalczać wiele schorzeń i chorób.

Podobne wpisy:

Be the first to reply

Dodaj komentarz