Jak działa pompa ciepła wody basenowej?

Podgrzewana woda w basenie umożliwia korzystanie z niego przez cały rok, a jednocześnie stanowi duże obciążenie finansowe dla właścicieli. Możliwe jest obniżenie kosztów ogrzewania o 5-8 razy, instalując pompę ciepła. Podczas pracy pompy ciepła wody basenowej na każdy kilowat zużytej energii elektrycznej wytwarzane jest około 5-8 kW ciepła.

Jak działa basenowa pompa ciepła

Zasada działania pompy ciepła wody basenowej jest podobna do tej stosowanej w instalacjach przeznaczonych do ogrzewania domów, ale jednocześnie ma pewne różnice związane z cechami konstrukcyjnymi. Blok urządzenia składa się z następujących ważnych elementów: parownika, skraplacza, sprężarki, wymiennika ciepła, obwodu. Pompy ciepła basenu działają w następujący sposób:

•             Freon krąży w obwodzie wewnętrznym – czynnik chłodniczy zdolny do zmiany stanu z ciekłego na gazowy.

•             Warunki przekształcania freonu w gaz powstają w parowniku. W takim przypadku substancja pochłania ciepło ze swojego środowiska.

•             Sprężarka jest pod ciśnieniem, przez co freon jest bardzo gorący. Przez wtryskiwacz jest wtryskiwany do skraplacza, który jest również wymiennikiem ciepła.

•             Za pomocą ciśnienia i ogrzewania dochodzi do kierunkowej kondensacji czynnika chłodniczego osadzonego na ściankach wymiennika ciepła. W skraplaczu dla lepszego transferu ciepła wbudowana jest cewka ciepłej wody użytkowej. Ogrzany freon kondensuje na ściankach wymiennika ciepła i jednocześnie oddaje ciepło.

Zalety pompy ciepła

Ponieważ woda jest podgrzewana do temperatury 24-28 °, wydajność cieplna pomp ciepła jest znacznie wyższa niż w przypadku ogrzewania domu, w którym konieczne jest podgrzanie nośnika ciepła do 60-65 ° С. Ogrzewanie wody w lecie jest jeszcze bardziej korzystne ze względu na niskie straty ciepła. Wydajność cieplna pompy ciepła jest tak zoptymalizowana, że umożliwia podgrzewanie wody na basenie zewnętrznym, nawet w sezonie zimowym. Zainstalowana automatyka kontroluje intensywność ogrzewania. W razie potrzeby tryb chłodzenia jest aktywowany. W rezultacie podgrzewanie wody utrzymuje się na poziomie 24–28 ° C.

Dowiedz się więcej na https://www.hewalex.pl/oferta/pompy-ciepla-pcwb-woda-basenowa/

Podobne wpisy:

Be the first to reply

Dodaj komentarz