Jak wybrać kominek do salonu?

Jak wybrać kominek do salonu?Umieszczenie kominka w salonie to prosty i niedrogi sposób na to, by zapewnić dodatkowe ogrzewanie budynku. Funkcję priorytetową spełnia w tym przypadku wkład kominkowy. Wiele osób zastanawia się, jakie rozwiązanie wybrać, by uzyskać optymalne efekty. Do wyboru są wkłady kominkowe żeliwne i stalowe.

Nie tylko dekoracja

Kominek w salonie spełnia nie tylko funkcję dekoracyjną – w wielu przypadkach jest on wykorzystywany także do ogrzewania pomieszczeń, nierzadko całego domu, zakładając rzecz jasna, że inwestor zdecydował się na szeroko rozumiany płaszcz wodny.

W sytuacji, gdy kominek ma pełnić funkcję praktyczną, czyli ogrzewać dom, konieczne jest zastosowanie odpowiedniego wkładu kominkowego, który zapewnia zdecydowanie lepsze efekty niż kominek otwarty. Dla przykładu, spalając taką samą ilość drewna w kominku z wkładem kominkowym, można uzyskać znacznie więcej ciepła niż w palenisku otwartym. Co ważniejsze, kominek z wkładem kominkowym, dzięki wentylacji, ogrzewa także pomieszczenia sąsiadujące z salonem.

Decydując się na kominek do salonu z wkładem do ogrzewania domu, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na to, jak długo może on pracować bez uzupełniania opału. Dobrej jakości wkład potrafi utrzymać żar nie krócej niż przez dziesięć godzin.

Ważnym czynnikiem jest także sprawność kominka, czyli to, ile paliwa zużywa do ogrzania określonych pomieszczeń. Z całą pewnością nie warto kupować wkładu, którego sprawność jest mniejsza niż 70%. Dobrej jakości rozwiązania posiadają parametry sięgające nawet powyżej 80% podczas pracy w sytuacji ograniczonego dopływu powietrza.

Kolejną kwestią jest moc grzewcza – w nowych budynkach wystarczy około 0,08 kW/m(2), nie mniej jednak w starszych, nieocieplonych budynkach, wymagana moc grzewcza może wynieść nawet 0,14 kW/m(2).

Ostatnim elementem jest kwestia stricte estetyczna. Co prawda wiele osób wychodzi z założenia, że kominek to przede wszystkim ozdoba salonu i w rzeczy samej trudno nie zgodzić się z zasadnością tych słów, nie mniej jednak, zakładając, że kominek w salonie będzie również służył do ogrzewania, kwestią priorytetową są jego parametry techniczne.

Warto pamiętać, że odpowiednio dobrany i zamontowany kominek w salonie, to doskonały sposób, by połączyć przysłowiowe przyjemne z pożytecznym, czyli stronę estetyczną i praktyczną jednocześnie.

Podobne wpisy:

Be the first to reply

Dodaj komentarz