Kratki wentylacyjne: czy są konieczne przy kominku?

Kratki wentylacyjne: czy są konieczne przy kominku?

Wchodząc do pomieszczenia, w którym znajduje się kominek z pewnością zwróciliśmy uwagę, że w jego otoczeniu znajdują się kratki wentylacyjne. Z pewnością wiele osób zadaje sobie pytanie, jaką rolę pełnią kratki wentylacyjne przy kominku?


Kratki wentylacyjne dostępne są w różnych kształtach i kolorach, wykonane są też z bardzo różnych materiałów. Na pierwszy rzut oka możemy więc uznać, że są one jedynie elementem, który dodaje kominkowi dodatkowych walorów estetycznych.

Okazuje się jednak, że pełnią one bardzo różne i niezwykle ważne funkcje

Kratki wentylacyjne najczęściej spotkamy w domach, w których został wybudowany kominek z wkładem. Pełnią one bardzo ważną rolę: zabezpieczają wkład przed przegrzaniem się, a dom przed wybuchem pożaru. Kratki wentylacyjne spotkamy także w tych domach, w których kominek nie służy jedynie do ogrzewania jednego, ale kilku pomieszczeń. W tych domach ciepło, które powstaje w kominku jest rozprowadzane system kanałów do innych wnętrz. Kanały te kończą się kratką wentylacyjną. To przez nie ciepło wydostaje się z kanałów i ogrzewa pomieszczenie.

Kratki wentylacyjne montowane są między innymi w obudowie kominka

W tych kratkach nie może być żaluzji. Należy także pamiętać, że kratki wentylacyjne spełnią swoją rolę tylko wtedy, gdy będą czyste. Konieczne jest więc usuwanie osadzającego się na nich kurzu. Istotny jest także właściwy rozmiar kratki. Dobiera się go w zależności od tego, jaka jest moc wkładu kominkowego. Większość producentów wkładów kominkowych zamieszcza w instrukcji informację o tym jaki powinien być właściwy rozmiar kratki. To właśnie tymi wskazówki powinniśmy się kierować wybierając się po zakup kratek do kominka.

Kratki wentylacyjne, które stosowane są w kominkach nie są tylko elementem dekoracyjnym. Pełnią one bardzo ważne role, chronią przede wszystkim wkład przed przegrzaniem. Dostępne są w różnych kształtach, kolorach i wzorach. Można więc wybrać taką, która będzie idealnie pasować do wnętrza doskonale łącząc funkcję praktyczną i dekoracyjną.

Szeroki wybór można znaleźć m.in. w ofercie Kratki.com: https://kratki.com/sklep/pl/category/10/kratki

Podobne wpisy:

Be the first to reply

Dodaj komentarz