Jaką obudowę kominka wybrać?

Najczęściej już na etapie budowy domu, planujemy umiejscowienie, a także budowę samego kominka. W tym aspekcie przyjdzie nam wybrać nie tylko jego rodzaj oraz funkcję, jaką ma pełnić, ale także zadecydować jakie obudowy kominkowe będą dla nas najlepsze.

Kominek planuje się już na etapie projektu domu

Dotyczy to również wyglądu jego obudowy, który może zależeć od tego, czy będzie on ogrzewać jedno, czy kilka pomieszczeń. Tradycyjne kominki na ogół wykorzystują zasadę konwekcji. Oznacza to, że przez dolną część obudowy jest do nich wpuszczane chłodniejsze powietrze, które po ogrzaniu unosi się i wydobywa przez zamontowane w okapie kratki. Odpowiednia obudowa ma wspomagać ten proces. W tym celu do wkładu kominkowego na lekkim, stalowym profilu montuje się płyty gipsowo-kartonowe z izolacją. W tej roli sprawdza się wełna mineralna pokryta warstwą folii. Taki stelaż pozwala uzyskać ruch powietrza, a ponadto niemal dowolny kształt kominka w salonie czy innym pomieszczeniu. Jak widać to właśnie od obudowy kominkowej, zależy w dużej mierze to jak emitowane jest ciepło i czy po samym zaprzestaniu palenia się ognia, będzie ono przekazywane bezpośrednio do otoczenia czy też zatrzymywane.

Jeśli chodzi o przestronne salony i duże pomieszczenia, to najlepsze będą obudowy, które akumulują ciepło

Są one bowiem efektywne oraz energooszczędne. Tutaj dzięki użyciu akumulacyjnych płyt możemy w dużej mierze zapobiegać utracie ciepła, a to zostaje oddawane za pośrednictwem całej obudowy. Dzięki temu odpowiednia ilość opału starczyć tu będzie na dużo dłużej i pozwoli dużo efektywniej ogrzać pomieszczenie. Z kolei w małych pokojach, których nagrzanie nie jest tak trudne, doskonale sprawdzą się obudowy izolacyjne. To produkty, których główną i wyróżniającą właściwością jest mała przewodność termiczna i niska akumulacja ciepła, a jednocześnie są bezpieczne. Tego typu obudowy są polecane, zwłaszcza do tych pomieszczeń gdzie przebywają małe dzieci, co zwiększa ryzyko dotknięcia przez nie gorącej obudowy.

Szeroki wybór elementów obudowy kominków portalowych oferują m.in. Kratki: https://kratki.com/sklep/pl/category/11/obudowy

Podobne wpisy:

Be the first to reply

Dodaj komentarz