Wybieramy kominek do domu – od czego zacząć?

Wybieramy kominek do domu – od czego zacząć?

Wszyscy pragniemy, żeby dom w którym mieszkamy – lub który szykujemy właśnie do zamieszkania – był możliwie jak najpiękniejszy, żeby można się było nim chwalić przed innymi, z dumą zapraszać gości i żeby po prostu przyjemnie się w nim mieszkało. W tym celu decydujemy się na zakup i montaż wielu rozwiązań, jakie dodają mu szczególnego uroku – i niewątpliwie kominek jest jednym z nich! Gdy zostanie zamontowany w salonie, od razu sprawia, że prezentuje się on znacznie urokliwiej – przytulniej, cieplej.

Jest miejscem, przy którym zasiadamy w trakcie wieczorów i chłodniejszych dni. Jeśli jednak nie mieliśmy nigdy do czynienia z kominkami, z pewnością nie wiemy jaki będzie najlepszy. Co mamy do wyboru i co jest najbardziej warte kupna?

Od czego zacząć porównywanie poszczególnych modeli, na czym się skupić, a które kwestie są mniej istotne?

Przede wszystkim musimy się zastanowić, czy potrzebujemy prawdziwego kominka, czy też zależy nam po prostu na wrażeniu – i wówczas możemy zdecydować się nawet na palenisko sztuczne, a zatem kominek panoramiczny. Te nowoczesne dają świetną iluzję ognia – naprawdę nie do odróżnienia! W związku z tym możemy zasiąść przed kominkiem, wpatrywać się w iskry i trzaskające płomienie, a jednocześnie omija nas konieczność na przykład dodawania drewna czy węgla. Druga sprawa to kształt kominka – do wyboru mamy bowiem piece wolnostojące kozy, kominki półowalne, kwadratowe, prostokątne. W zależności od ilości miejsca i jego ułożenia, planujemy też dalszą część przestrzeni – pamiętajmy, że kominek powinien być w pomieszczeniu ładnie wyeksponowany. Nie wolno zastawiać go jakimś meblem czy nawet kanapą – wszystko umieszczamy tak, żeby z danego siedziska mieć ładny widok, a jednocześnie, żeby kominek był widoczny dla osób wchodzących.

Kolejna sprawa to materiał, z jakiego będzie kominek

Tworzone są one z różnych tworzyw, ale przede wszystkim mamy do wyboru kominek żeliwny i kominki stalowe (zobacz). I jedne, i drugie mają swoje liczne wady oraz zalety. Przede wszystkim wkłady kominkowe stalowe nie akumulują ciepła tak dobrze jak te żeliwne. Z drugiej jednak strony łatwiej jest je wymienić. Stosowane są w nich też nowocześniejsze rozwiązania. Jeśli zależy nam na tym, żeby kominek ogrzewał – a nie tylko ładnie wyglądał – musimy jeszcze sprawdzić jaka jest jego moc grzewcza.

Podobne wpisy:

Be the first to reply

Dodaj komentarz