Urządzenia pozwalające zmierzyć ciśnienie

Ciśnienie jest jedną z tych wartości, którą mierzymy naprawdę często. Wystarczy wspomnieć chociażby ciśnienie tętnicze krwi czy ciśnienie panujące w oponach samochodów. Jest to wartość, która wzbudza zainteresowanie nie tylko medyków i fizyków, ale również meteorologów. Na podstawie uzyskanych pomiarów można między innymi wysnuwać wnioski dotyczące pogody w kolejne dni. Jednym z urządzeń, które pozwala na pomiar ciśnienia atmosferyczne jest barometr. Barometry mają bardzo długą historię. Pierwszy barometr został wynaleziony przez Evangelistę Torricellego. Był to znany włoski fizyk i matematyk, który swoją ogromną wiedzę zawdzięcza Galileuszowi. To bowiem pod jego okiem się uczył. Obecnie najczęściej wykorzystuje się barometry sprężynowe oraz cieczowe. Poznajmy je trochę bliżej.

Barometry cieczowe

To urządzenia, których budowa jest naprawdę bardzo prosta. Tworzy je rurka zamknięta z jednej strony i wypełniona rtęcią. Zastosowanie rtęci nie jest przypadkowe. Nawet bowiem w bardzo niskich temperaturach nie traci ona swojego płynnego charakteru. W efekcie pomiar ciśnienia atmosferycznego można w stacjach meteorologicznych prowadzić nawet wówczas, gdy zima jest naprawdę bardzo sroga. Barometr cieczowy zawdzięczamy Fortinowi. Jego osiągnięcia doceniane są do dzisiaj. To bowiem właśnie barometry bazujące na rozwiązania zaproponowanych przez Fortina są powszechnie wykorzystywane.

Barometry sprężynowe

Tak zwane aneroidy to dzieło Luciena Vidie. Barometry sprężynowe również mają dość prostą budowę. W ich przypadku mamy do czynienia ze szczelną metalową puszczą, w której wnętrzu w ogóle nie ma powietrza. Kiedy ciśnienie na zewnątrz puszki spada, może zaobserwować jej rozszerzanie się, kiedy natomiast zwiększa się, dochodzi do kurczenia się puszki. Na wierzchu puszki zawsze umieszczona jest wskazówka. Jej ruch sygnalizuje zmiany ciśnienia. Stacje meteorologiczne bardzo często sięgają po aneroidy wyposażone w urządzenia piszące. Są to wówczas tak zwane barometry. Z ich pomocą można nie tylko mierzyć ciśnienie, ale również notować uzyskane wartości.

Podobne wpisy:

Be the first to reply

Dodaj komentarz