Tachimetr – jego rola i wykorzystanie

Praktycznie każdy sklep geodezyjny (nie tylko te w stylu retro) zawierają w swoim asortymencie urządzenie zwane tachimetrem. Jest to bardzo skomplikowany przyrząd optyczny, wykorzystywany – szczególnie dawniej – przez profesjonalnych geodetów. Dziś wprawdzie jego rola zmalała, ale nie oznacza to że nadal nie jest on wykorzystywany. Wręcz przeciwnie, znajduje uznanie wśród wielu nabywców.

No dobrze… po co w takich razie jest on potrzebny?

Tachimetr to urządzenie do wykonywania pomiarów. Z jego pomocą można mierzyć:

  • kąty poziome
  • kąty pionowe
  • odległości do wybranych punktów.

Jak już było zaznaczone wcześniej, jego rola zmalała. Dlaczego? Ponieważ nie jest on już wykorzystywany w tachimetrii czyli inaczej mówiąc – zbierania informacji o terenie w celu późniejszego wykonania map (oczywiście w pewnej skali). Nie oznacza to jednak, że dziś nie jest on wcale wykorzystywany podczas pomiarów geodezyjnych.

Jak wygląda dzisiejszy tachimetr?

Podobnie jak w przypadku praktycznie każdego urządzenia, również i tu udało się wprowadzić sporo unowocześnień. Obecnie, tachimetr jest urządzeniem w pełni elektronicznym.

Nowoczesny tachimetr, wykorzystuje zaawansowaną elektronikę do pomiaru kątów i wysokości. Dzięki temu, wyniki pomiarów są znacznie dokładniejsze a praca samego geodety – znacznie uproszczona.

Jak nowoczesny sprzęt do tachimetrii może dokonywać pomiarów odległości?

Zasada jest tu dość prosta. Tachimetr (przynajmniej jego nieco starsze wersje) posiadał w zestawie szereg pryzmatów. Były one ustawianie w określonej odległości od niego a następnie wykorzystywane do zaawansowanych pomiarów przy użyciu dalmierza laserowego (na podstawie analizy światła odbitego od pryzmatu, można było obliczyć dokładną odległość zarówno w zakresie kilku metrów jak też kilku kilometrów).

Jak widać, tachimetr to urządzenie które będzie pewnie wykorzystywane jeszcze przez wiele lat. Każdy sklep geodezyjny powinien mieć go „na stanie” gdyż należy on do podstawowych urządzeń tego typu.

Podobne wpisy:

Be the first to reply

Dodaj komentarz