Pomiar odległości przy pomocy teodolitu

Geodezja to nauka, która niezmiennie od początku swego istnienia zajmuje się ustalaniem, jaką wielkość i kształt ma Ziemia, a także określaniem położenia konkretnych punktów. Geodezja mierzy, oblicza, pozwala na tworzenie opracowań graficznych.

I w tym wszystkim wykorzystuje sprzęt geodezyjny.

Każdy ma swoje zajęcie

Jeśli chodzi o pomiar odległości, to tym zajmują się dalmierze. A jeśli chodzi o kąty poziome i pionowe- tymi zajmuje się teodolit. Urządzenie to koncentruje się właśnie na pomiarach kątowych, które służą następnie do obliczeń geodezyjnych. Oczywiście teodolit to urządzenie, które od czasu jego wynalezienia przeszło pewną rewolucję. Warto jednak podkreślić, że wszystkie części składowe występujące w klasycznych, pierwszych modelach, są obecne w modelach najnowszych, najbardziej zaawansowanych technologicznie. Co to oznacza w praktyce? Że pierwsze modele były genialnymi wręcz rozwiązaniami konstrukcyjnymi, które nowoczesne technologie mogą jedynie uzupełniać. Spodarka, limbus, alidada, dźwigar, czy luneta- to elementy każdego teodolitu. Każdy tego typu sprzęt geodezyjny wyposażony jest w te wszystkie części. Czym więc wyróżniają się nowoczesne teodolity? Przede wszystkim elektroniką, pozwalającą bardzo szybko wykonywać pomiary i odczytywać mierzone kąty na ekranie instrumentu.

Wygoda i profesjonalizm

Pomiar odległości przy pomocy teodolituNowoczesny system rejestracji danych jest niezwykle wygodny i z pewnością przekłada się na przyspieszenie wykonywanych prac. Rejestracja odbywa się w sposób ciągły i do jej wykonywania nie jest potrzebna żadna osoba zaangażowana fizycznie. Kiedy wykorzystywany jest tego typu sprzęt geodezyjny? Jeśli chodzi o prace pomiarowe za pomocą teodolitu, to są one powszechnie przeprowadzane i na etapie wykonawczym, i podczas kontroli zrealizowanych prac. Zawsze sprawdzają się doskonale, dając precyzyjne odpowiedzi, co do mierzonych kątów. I, co bardzo ważne, ten sprzęt geodezyjny jest niezwykle prosty w obsłudze. I wystarczy właściwie kilka chwil, by dokładnie nauczyć się obsługiwać. Nic więc dziwnego, że jest tak powszechnie wykorzystywany.

Podobne wpisy:

Be the first to reply

Dodaj komentarz