Jak działa towarzystwo ubezpieczeniowe?

Zastanawiałeś się kiedyś jak działa towarzystwo ubezpieczeniowe i od czego zależy wysokość składki, którą musisz zapłacić? Dlaczego mimo, że macie podobne pojazdy, twój sąsiad płaci składkę mniejszą? Jeśli chcesz się tego dowiedzieć to oblicz składkę OC samodzielnie. Zrozumiesz wtedy na jakiej zasadzie towarzystwo ubezpieczeniowe wylicza ryzyko zawarcia danej umowy.

Towarzystwa ubezpieczeniowe nie są instytucjami charytatywnymi

To firmy, które nastawione są na zysk. Ten oznacza tu brak konieczności wypłacania jakichkolwiek odszkodowań czy pokrywania strat. Oznacza to, że im mniej wypadkowo jeździ dany klient, tym więcej zarabia na nim ubezpieczyciel. Idealny model klienta to osoba jeżdżąca ostrożnie, nie powodująca wypadków i dbająca o swój samochód. W takim przypadku składka płacona co roku w całości ląduję w kieszeni ubezpieczyciela i stanowi jego pełny zysk. Jednak nie wszyscy kierowcy są tacy i wśród ubezpieczonych zdarzają się osoby, które na przykład powodują dwa wypadki rocznie. W zależności od powagi sytuacji ubezpieczyciel jest tutaj zmuszony do wypłacenia odszkodowania lub naprawy pojazdu, osobie poszkodowanej. Oznacza to, że jeśli na przykład nasza składka wynosi kilkaset złotych rocznie, a koszty jednej naprawy przekraczają kilka tysięcy złotych, to towarzystwo ubezpieczeniowe straciło na naszej aktywności pieniądze.

Aby tego uniknąć ubezpieczyciel musi jak najbardziej trafnie ocenić do której grupy klientów należymy. Czy jesteśmy spokojnym opanowanym kierowcą, czy też szaleńcem, który samą swoją obecnością na drodze stanowi zagrożenie. Od tego jak nas zakwalifikuje zależy wysokość naszej składki, gdyż osoby stanowiące zagrożenie dla finansów towarzystwa ubezpieczeniowego będą zmuszone do zapłacenia dużo wyższej składki niż bezpieczni kierowcy. Ocena tego ryzyka nie jest prosta. Towarzystwo ubezpieczeniowe stosuje tutaj zatem system odpowiedzialności zbiorowej Oznacza to, że jeśli kierowcy którzy są młodzi popełniają najwięcej wykroczeń, to my jako osoba młoda, zapłacimy wyższą składkę obowiązkowego ubezpieczenia OC.

Dowiedz się więcej na https://kalkulator.mtu24.pl/motor/ikdirmtu24pl/vehicle

Podobne wpisy:

Be the first to reply

Dodaj komentarz