Jak działa kredyt konsolidacyjny?

Jak działa kredyt konsolidacyjny?

Nie da się ukryć, że kredyt konsolidacyjny to określenie, które dla większości klientów banków brzmi groźnie. Nie należy się jednak tego produktu finansowego obawiać. Jest on bardzo prosty, przyjemny w obsłudze i co oczywiście zdecydowanie najważniejsze, jest opłacalny dla klientów banku. Mówiąc w największym skrócie, polega on na tym, że zbiera się kilka zobowiązań kredytowych klienta i spłaca się je za pomocą jednego nowego kredytu.


Kto może wziąć kredyt konsolidacyjny?

O kredyt konsolidacyjny może starać się każda osoba, która posiada inne zobowiązania w bankach oraz w dowolnych innych instytucjach finansowych. Chociaż teoretycznie kredyt konsolidacyjny zależny jest od innych zobowiązań i teoria nam mówi, że jest przeznaczony do spłaty innych zobowiązań, w praktyce możliwe jest pokrycie nim nawet jednego innego zobowiązania. Ważne jest tylko to, że jest to kredyt przeznaczony do spłacania innych kredytów, a wiele produktów kredytowych stawia wymóg, by pieniądze z nich uzyskiwane nie były wykorzystywane na spłatę innych zobowiązań, by uniknąć tak zwanego rolowania kredytów.

Będzie taniej

Wszystkie kredyty konsolidacyjne bierze się po to, by było taniej. Pojawiają się tutaj dwa główne scenariusze. Pierwszy z nich to konieczność obniżenia wysokości raty, ponieważ kredytobiorca ma problem ze spłatą obecnych zobowiązań. Druga opcja przewiduje sytuację poprawy na rynku kredytowym, dzięki czemu pojawiają się lepsze, tańsze propozycje. Wtedy klient zwyczajnie zamienia swoje produkty kredytowe na jeden kredyt lepszy pod każdym względem od nich. Druga z tych opcji wcale nie jest czymś nadzwyczajnym. Od 2017 roku kredyty znacznie tanieją i spora część akcji kredytowej w 2018 roku jest już skierowana właśnie na refinansowanie wcześniejszych zobowiązań, ponieważ można zwyczajnie uzyskać lepsze warunki.

Wymogi pozostają niezmienne

Trzeba jedynie pamiętać, że kredyt konsolidacyjny nie jest formą rolowania długu i jeśli kogoś nie stać na taki kredyt, zwyczajnie go nie dostanie. Z drugiej strony, niższa rata kredytu konsolidacyjnego często chroni rodziny przed bankructwem.

Podobne wpisy:

Be the first to reply

Dodaj komentarz