Karta kredytowa – najważniejsze informacje

Choć jeszcze nie tak dawno karta kredytowa była postrzegana jako rozwiązanie elitarne, dziś jej uzyskanie nie jest poważnym problemem. Banki proponują ją nie tylko osobom najlepiej zarabiającym, a osoby korzystające z takiego rozwiązania coraz bardziej je sobie chwalą. Być może więc nastał już czas, aby się nią zainteresować?

Co to takiego?

Kawałek plastiku, który ułatwia życie to rozwiązanie, z którym zdążyliśmy się już oswoić. A jednak, proszeni o jej definicję, ciągle jeszcze czujemy się dość nieswojo. Co ciekawe, pewne trudności mają zarówno osoby regularnie z niej korzystające, jak i te, które dopiero zastanawiają się nad tym, czy wykorzystywać ją w praktyce.

Najprostsza definicja karty kredytowej mówi o niej jako o produkcie, który pozwala nam na korzystanie z pieniędzy banku w ramach limitu, jaki został nam przyznany. Definicja ta wyjaśnia zresztą, dlaczego karta potrafi doprowadzić niektórych jej użytkowników na skraj bankructwa. Okazuje się, że nie brakuje wcale osób, które zdają się zapominać, że nie są wcale właścicielami znajdujących się na karcie środków finansowych. Dysponują nimi tak, jak gdyby były to pieniądze im podarowane, są więc zdziwione, gdy bank w pewnym momencie zaczyna upominać się o zwrot pożyczki.

Kto najczęściej korzysta z kart kredytowych?

Dane na temat tego, komu najbardziej podoba się to rozwiązanie, zmieniają się. Jest to dowód na to, że mówimy o produkcie coraz popularniejszym. Nadal jednak przeważają osoby w średnim wieku, a więc te, które mają już ustabilizowaną sytuację finansową. Na uwagę zasługuje również duży odsetek użytkowników posiadających wyższe wykształcenie. Może to oznaczać większą świadomość tego, czym jest karta, a czym nie jest oraz znajomość zasad jej funkcjonowania.

Dane z 2015 roku zwracają uwagę też na to, że o ile panowie częściej wnioskują o kartę kredytową, o tyle to panie korzystają z niej w sposób bardziej odpowiedzialny. Na uwagę zasługuje również to, że proporcje pomiędzy kobietami i mężczyznami korzystającymi z tego rozwiązania systematycznie się zacierają.

Podobne wpisy:

Be the first to reply

Dodaj komentarz