Otwarty dostęp do Internetu – HotSpot

W coraz większej ilości miejsc, mamy możliwość bezprzewodowego połączenia się z siecią. HotSpot to miejsce otwartego dostępu do Internetu, w którym możemy uzyskać połączenie za pomocą sieci bezprzewodowej. Zazwyczaj HotSpoty oferują bezpłatny dostęp do Internetu.

HotSpot działa na zasadzie zbudowania swoistej sieci Internetowego dostępu przy pomocy odpowiedniego urządzenia, np. routera, który nawiązuje połączenie, po czym następuje udostępnienie tej sieci drogą radiową, osobom znajdującym się w danym obszarze. Administrator sam wyznacza, czy dostęp ma być płatny (zazwyczaj płatność przy pomocy karty zdrapki), czy też darmowy, ustala równie inne zasady korzystania z sieci.

Dostęp do bezprzewodowego Internetu w strefie HotSpot, jest możliwy dzięki odpowiedniemu urządzeniu wyposażonemu w specjalną kartę sieciową. Urządzeniami tymi może być np. laptop, telefon komórkowy, smartfon czy tablet.

HotSpoty najczęściej znajdują się w takich miejscach, jak: hotele, restauracje, stacje paliw, Uczelnie i ich terytorium, szkoły, urzędy, kluby, dworce, centra handlowe, itp.

HotSpot to dobra forma reklamy. Administrator zyskuje możliwość ustawienia obligatoryjnej strony startowej dla wszystkich logujących się do sieci w danym obszarze. Ustalenie własnej strony firmowej jako witrynę startową, gwarantuje, że każdy uczestnik HotSpotu obejrzy stronę właściciela sieci.

Usługi Internetowe oferowane w HotSpotach, niestety wykazują zmniejszone bezpieczeństwo surfowania. Sieci oferowane w takich strefach, zazwyczaj nie są szyfrowane, co zwiększa ryzyko ataku. Coraz częściej mówi się o przypadkach śledzenia aktywności na witrynach i przejmowaniu identyfikatorów. Z drugiej strony, system generuje statystyki, zapisuje logi dostępu, co stanowi pierwszy krok do walki z przestępczością Internetową, w przypadku nadużyć.

Podobne wpisy:

Be the first to reply

Dodaj komentarz