Czy wyjazdy językowe rzeczywiście są skuteczne?

Rodzice analizujący oferty wyjazdów zorganizowanych tworzonych z myślą o młodzieży, coraz częściej natrafiają na propozycje wyjazdów językowych. Nic więc dziwnego, że interesuje ich rzeczywista atrakcyjność takich form wakacyjnego lub zimowego wypoczynku. Czy rzeczywiście w czasie wyprawy za granicę młody człowiek może opanować język obcy? A może jest to po prostu próba wyłudzenia od opiekunów większych niż zazwyczaj pieniędzy?

Wyjazd wyjazdowi nierówny

Choć wyjazdy językowe są zwykle chwalone zarówno przez nauczycieli, jak i przez uczniów, dobrze jest mieć świadomość tego, że nie wszystkie można określić mianem jednakowo atrakcyjnych. Owszem, nie brakuje takich, które pozwalają na zrobienie ogromnych postępów językowych, często można jednak spotkać się również z wyjazdami, w przypadku których trudno nie odnieść wrażenia, że określenie „językowy” zostało dodane jedynie w celach marketingowych.

 

Oglądając folder reklamowy przygotowany przez firmę organizującą takie wyjazdy, trudno jest odpowiedzieć sobie na pytanie o to, z jakim ich typem mamy do czynienia w konkretnym przypadku. Nie można jednak zapominać o tym, że żadna firma nie działa w próżni. O ile nie mamy do czynienia z pierwszym wyjazdem w jej historii, w Internecie z pewnością natrafimy na informacje na temat przebiegu wyprawy, poziomu zadowolenia z niej i tego, czy jest to doświadczenie rzeczywiście rekomendowane przez uczestników. Dopiero na tej podstawie można uzyskać odpowiedź na pytanie o to, czy mamy do czynienia z propozycją rzeczywiście atrakcyjną.

Co z nauką języka?

Warto też podkreślić, że nawet najsolidniejszy wyjazd językowy nie sprawi, że osoba, która nie ma pojęcia o angielskim lub niemieckim, opanuje ten język w stopniu pozwalającym na swobodną komunikację. Nie oznacza to jednak, że nie można mówić o naprawdę spektakularnych postępach charakterystycznych dla uczestników kursów. Zwykle po pobycie ze granicą znika gdzieś niechęć do mówienia w obcym języku, a zyskana pewność siebie ma przełożenie na oceny uzyskiwane w szkole.

Podobne wpisy:

Be the first to reply

Dodaj komentarz