Europejski Fundusz Społeczny i dofinansowania

Każdy, kto interesuje się chociaż w małej części strukturami Unii Europejskiej, zapewne doskonale wie, czym jest Europejski Fundusz Społeczny. Jest to jeden z najważniejszy unijnych funduszy, ponieważ działa on efektywnie we wszystkich projektach dotyczących rozwoju regionalnego.

Europejski Fundusz Społeczny i dofinansowaniaW latach 2007-2013 Polska w ramach działania tego funduszu otrzymała ponad 11 miliardów euro, natomiast w latach 2014-2020 jest to kwota sięgająca ponad 14 miliardów euro, dzięki czemu może następować lepszy rozwój społeczno-gospodarczy naszego kraju. Każde dofinansowanie efs dokłada cegiełkę do rozwoju Polski, szczególnie jeśli chodzi o rynek pracy, sytuację bezrobotnych oraz kwalifikacje kadr pracowniczych, które mogą być podnoszone dzięki właśnie szkoleniom współfinansowanym przez Europejski Fundusz Społeczny.

Środki z funduszu są dzielone na programy krajowe oraz programy regionalne. Szczególnie te drugie mają duże znaczenie. Działania funduszu wpływają na rozwój poziomu zatrudnienia oraz poprawiają jakość dostępnych miejsc na rynku pracy. Projekty przeznaczone są dla różnych grup społecznych, dlatego każdy może znaleźć coś dla siebie, jeśli chodzi o dofinansowanie efs.

Typowym elementem dla Europejskiego Funduszu Społecznego jest fakt, że można wymienić dwie grupy beneficjentów. Pierwszą stanowią projektodawcy, natomiast druga grupa to uczestnicy projektów. Dzięki takim dotacjom osoby, które mają niestabilną sytuację życiową, polegającą głównie na problemach na rynku pracy, związanych z brakiem możliwości znalezienia odpowiedniego zatrudnia, mogą zyskać profesjonalne i pełne wsparcie.

Nie można zaprzeczyć, że dofinansowanie efs zwiększa atrakcyjność danego pracownika na rynku pracy i daje mu szansę na aktywne uczestnictwo w nim. Za sprawą wsparcia ze strony Europejskiego Funduszu Społecznego ludzie zyskują znacznie lepszy dostęp do usług o charakterze publicznych. Ponadto dzięki różnym projektom i szkoleniom, oferowanym w ramach Funduszu potencjalni pracownicy mogą zyskiwać odpowiadające przedsiębiorstwom kompetencje, kwalifikacje, licencje i umiejętności. Na przykład szkolenia, które znajdują się w ofercie Europejskiego Funduszu Społecznego, mogą się okazać dużym ułatwieniem w wejściu na rynek pracy. Dlatego warto korzystać z takich rozwiązań i narzędzi, które są obecnie dostępne, żeby się rozwijać.

Podobne wpisy:

Be the first to reply

Dodaj komentarz