Kto może liczyć na dofinansowanie do turnusu rehabilitacyjnego?

Zdrowie jest wartością nadrzędną i nikt dziś nie powinien mieć wątpliwości, co do tego, że dbanie o nie leży w naszym własnym interesie. Jednym z najlepszym sposobów na poprawę sprawności psychofizycznej jest skorzystanie z możliwości turnusów rehabilitacyjnych, a ponieważ osoby wybierające się na nie mogą liczyć na zwrot części kosztów, nie dziwi, że taka forma działań prozdrowotnych cieszy się rosnącą popularnością.

Dla kogo stworzono turnusy rehabilitacyjne PFRON?

Choć w turnusie rehabilitacyjnym można uczestniczyć korzystając z pełnej odpłatności, nie da się ukryć, że zdecydowana większość osób, które decydują się na taki krok, wykorzystuje dofinansowanie wyjazdu przez PFRON. Co do zasady, mamy do czynienia w takim przypadku z osobami niepełnosprawnymi, które posiadają jeden z trzech stopni niepełnosprawności. Prawo to przysługuje też osobom, które mają orzeczoną całkowitą lub czasową niezdolność do pracy oraz tym, którym orzeczenie o niepełnosprawności przyznano przed ukończeniem szesnastego roku życia.

Co ważne, osoba niepełnosprawna nie zawsze może liczyć na jednakowo wysokie dofinansowanie. Niekiedy jej wniosek jest też odrzucany nawet pomimo tego, że można domniemać, że uczestnictwo w turnusie wpłynie korzystnie na jej zdrowie. Skierowanie na turnus musi wystawić lekarz, pod którego opieką znajduje się osoba starająca się o takie wsparcie. Osoba ta w roku, w którym stara się o dofinansowanie, nie może przy tym korzystać z innej formy wsparcia finansowego udzielanego przez PFRON. Nie można też zapominać o tym, że uczestnictwo w turnusie wiąże się z określonymi zobowiązaniami. Turnus rehabilitacyjny nie jest tożsamy z wypoczynkiem poza miejscem zamieszkania. Otrzymując dofinansowanie osoba szykująca się do wyjazdu zgadza się więc na uczestnictwo we wszystkich organizowanych jej zajęciach. Dofinansowanie nie może być też przyznawane zbyt często, przyjmuje się więc, że nastąpi ono raz w danym roku kalendarzowym. Warto też pamiętać o tym, że samo dofinansowanie nie zawsze ma taką samą wysokość.

Sprawdź także: https://wojnar.pl/oferty/turnus-rehabilitacyjny-14-dniowy/

Podobne wpisy:

Be the first to reply

Dodaj komentarz