Praca leśnika

Lasy zajmują pokaźny obszar całkowitej powierzchni Polski tak więc siłą rzeczy należy w odpowiedni sposób o owe lasy dbać. Zadanie to realizuje leśnictwo, które jest także jedną z ze służb mundurowych. Praca w lesie nie jest pisana każdemu, ale każdy może spróbować swoich sił w tym właśnie zawodzie.

Wymogiem jest uzyskanie odpowiedniego wykształcenia. Kształcić można się w zawodzie technika lub posiadającego o wiele większą wiedzę inżyniera co jednak wymaga dodatkowo ukończenia studiów. Po zakończeniu takiej edukacji istnieje szansa na zatrudnienie w zawodzie ale najpierw przyszły leśniczy musi odbyć specjalny praktyczny staż pozwalający na uzyskanie wiedzy praktycznej, niezbędnej w zawodzie leśnika.

Staże dla najlepszych

Bez takiej wiedzy nie sposób wykonywać owej ciężkiej pracy. Na staż ze względu na ograniczoną liczbę miejsc w zawodzie dostać mogą się tylko najlepsi. Kryterium wyboru jest oczywiście to jakie oceny uzyskał kandydat na świadectwie. Staż trwa rok, nie jest oceniany, ale po jego zakończeniu kandydat przechodzi specjalny egzamin państwowy po którym to dopiero możliwe jest zatrudnienie w charakterze leśniczego. Już na etapie stażu, po zapoznaniu się z trudami pracy odpada wielu kandydatów. Leśniczówki to wszak nie pensjonaty, nie ma co też liczyć na catering dla firm. Poza tym patrole odbywają się nie rzadko w porach dosyć mało przyjemnych, czyli podczas mrozu, nie rzadko także i w nocy.

Monitoring leśny

Jako że jednym z zadań które realizują leśniczy jest walka z kłusownikami zasadne jest to że firmy komputerowe pomagają im w zorganizowaniu profesjonalnego leśnego monitoringu. Kamery przydają się także do łapania tych osób które wyrzucają śmieci do lasów, a osób takich jest niestety nie mało. Zaletą takiej pracy jest to, że funkcjonariusze mogą liczyć na różne przywileje, chociaż nie zawsze na wysokie wynagrodzenia. Nie spotkamy się także ze specjalną opieką stosowaną w prywatnych przedsiębiorstwach gdzie o pracowników dbają już coraz częściej prywatne firmy medyczne, które są w stanie zaoferować profesjonalną i w pełni kompleksową opiekę medyczną.

Podobne wpisy:

Be the first to reply

Dodaj komentarz