Jak uzyskać odszkodowanie z ubezpieczenia AC

Jak uzyskać odszkodowanie z ubezpieczenia AC

Prócz obowiązkowych istnieją też ubezpieczenia samochodowe dobrowolne, które mają na celu ochronę naszego samochodu, kiedy to my jesteśmy sprawcą wypadku. Uzyskanie odszkodowania jest tu stosunkowo proste. Należy pamiętać tylko o kilku formalnościach.

Przede wszystkim co oczywiste musimy zgłosić wypadek lub stłuczkę w której ucierpiało nasze auto. Można to zrobić telefonicznie, przez Internet lub pisemnie. Pamiętaj żeby uczynić to przed upływem terminu, który jest określony w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Jeśli się spóźnisz to firma ubezpieczeniowa będzie ci robić problemy z wypłatą odszkodowania.

Zgłaszanie szkody

Im szybciej zgłosimy zaistniałą szkodę tym szybciej zacznie się jej likwidacja i nasz samochód zostanie naprawiony. W przypadku tego typu ubezpieczeń rozróżnia się dwa rodzaje szkód, a mianowicie całkowitą i częściową. Jeśli nasz samochód został w wyniku wypadku zniszczony w ponad siedemdziesięciu procentach jego wartości mamy do czynienia ze szkodą całkowitą. W takim wypadku otrzymamy sumę równą wartości auta w dniu zdarzenia pomniejszoną o pozostałą wartość pojazdu. Kwota zostanie wpłacona na nasze konto a my sami musimy zadecydować czy chcemy oddać samochód do kasacji czy będziemy próbowali na własną rękę je naprawiać. W przypadku szkody częściowej do wyboru mamy rozliczenie bezgotówkowe i gotówkowe. Jeśli wybierzemy te drugie to rzeczoznawca wyceni nam koszty remontu pojazdu i po prostu przekażę kwotę ustaloną przez ubezpieczyciela. W przypadku rozliczenia bezgotówkowego oddajemy samochód do warsztatu a firma ubezpieczeniowa z nim rozlicza wszelkie koszty naprawy.

O tym, który wariant jest bardziej dla nas korzystny musimy zadecydować sami

W przypadku kiedy możemy naprawić samochód tanio warto wziąć gotówkę. Jeśli jednak nie chcemy się zajmować się remontem i zależy nam tylko na jak najszybszym powrocie samochodu na jezdnie to zdecydujmy się na wariant bezgotówkowy. Wypłata odszkodowanie niestety trwa i ubezpieczyciel ma trzydzieści dni na wypłatę pieniędzy lub poinformowanie nas o odmowie odszkodowania. Jeśli okoliczności wypadku są skomplikowane i trudne do jednoznacznego ustalenia czas ten może się wydłużyć nawet do dziewięćdziesięciu dni.

Więcej na http://www.mtu24.pl/

Podobne wpisy:

Be the first to reply

Dodaj komentarz