Jacek Malczewski i „Błędne koło”

Jacek Malczewski herbu Tarnawa urodził się 14 lipca 1854 roku w Radomiu. Zmarł w Krakowie 8 października 1929 roku. Jest jednym z głównych przedstawicieli symbolizmu w malarstwie polskim.

Kilka faktów z życia artysty

Jacek Malczewski dorastał najpierw w rodzinnym Radomiu, później w Wielgiem, a następnie w Krakowie. W Krakowie za namową Jana Matejki rezygnuje z nauki w gimnazjum i rozpoczyna studia w Szkole Sztuk Pięknych. Na skutek konfliktu z mistrzem wyjeżdża na rok do Paryża. Po roku powraca na krakowska uczelnię. Odbywa kilka zagranicznych podróży z rodzinami Czartoryskich i Lanckorońskich. Prowadzi zajęcia w Szkole, którą zreformował Fałat, naucza także na kursach prowadzonych dla kobiet. W 1910 roku powraca na Akademię, w latach 1912 – 1914 pełni funkcję jej rektora.

Charakterystyczne cechy twórczości

Przedstawienia Jacka Malczewskiego nawiązywały do losów powstańców- tułaczy, były także inspirowane poezją Juliusza Słowackiego. Jego dzieła należą do nurtu malarstwa symbolicznego. W niektórych swoich pracach Malczewski sięgał po motywy religijne i mitologiczne. Dokonywał przy tym ich syntezy umieszczając w jednym obrazie Madonnę i chimery. W twórczości Jacka Malczewskiego bardzo ważne miejsce zajmują portrety. Należą do nich także autoportrety. Poprzez zastosowanie personifikacji w ludowych strojach czy antycznych postaci nabierają one symbolicznej wymowy.

„Błędne koło”: jeden z najsłynniejszych obrazów Malczewskiego

Jacek Malczewski jest autorem dwóch wyjątkowo głośnych dzieł: „Błędnego koła” i „Melancholii”. „Błędne koło” to obraz, który przedstawia młodego adepta sztuki. Wokół niego wiruje krąg wizyjnych postaci. Postacie te są przedstawicielami tematów poruszanych przez malarzy – symbolistów. Lewa część kręgu przedstawiona została przez artystę w jasnych i ciepłych barwach. Prawa strona korowodu została przedstawiona w zimnej i ciemnej tonacji. Dzieło wzbudza do dzisiaj ogromne zainteresowanie. „Błędne koło” porównuje się często ze sceną tańca z „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego.

Podobne wpisy:

Be the first to reply

Dodaj komentarz