Jak rozwijać pasje u dziecka i oswajać ze sztuką

Rodzice zastanawiali się kiedy i jak wprowadzać dzieci w świat sztuki, aby wyjścia do muzeum, kina czy teatru były dla całej rodziny przyjemnością i aby dzieci dobrze je wspominały. Nieważny jest wiek, w którym pójdziemy z dzieckiem na przykład do teatru. Ważny jest temperament. Czasami dwuletni maluch będzie się tam świetnie bawił, a sześcioletni nudził. Wszystko uzależnione jest od dziecka. Trzeba je obserwować, patrzeć, czym się interesują, rozmawiać z nimi i ich słuchać. Rodzice często wracają wspomnieniami do własnego dzieciństwa i przypominają sobie, jak wspierali ich rodzice w rozwijaniu zainteresowań i pasji.

Zainteresowanie rodzica, chwalenie niewielkich sukcesów dziecka, rozmowa z maluchem o jego pasjach, utrzymywanie dobrych emocji, czyli traktowanie pasji jako dobrej zabawy – te zachowania w bardzo wielu sytuacjach wymieniali rodzice jako te, które bardzo pomagają dziecku. Ale są również i takie, które mogą zaszkodzić. Krytykowanie dziecka i nie zważanie na jego uczucia wpływa na negatywne emocje, które mogą pozostać w pamięci na długie lata. To również sposób, w jaki myślimy o sobie, a też odczuwamy siebie. Kształtuje się we wczesnym dzieciństwie. Na poczucie wartości, czy pewność siebie składa się kilka elementów. Na sporą większość z nich, my rodzice, mamy wpływ. Nawet jeśli do końca nie zdajemy sobie z tego sprawy. I Często dziwi nas dlaczego nasze dziecko jest nieśmiałe , nie znosi porażek, nie jest ciekawe nowych wyzwań.

Najpopularniejszą formą rozwoju naszych pociech są warsztaty edukacyjne. Jest wiele propozycji spędzania wolnego czasu jak i rozwijania się artystycznie , poszerzanie wiedzy i rozumienia sztuki. A i co ważne, też kształtowanie już od najmłodszych lat określonego gustu, postawy estetycznej u dzieci, którym warto wskazywać jak najlepsze wzorce, chroniąc je tym samym przed bylejakością i jednowymiarowością obecnej kultury. To również sposób na to, by dziecko trafiło do tego, co może je najbardziej zainteresować, co stanie się jego pasją na długie lata.

Podobne wpisy:

Be the first to reply

Dodaj komentarz