Jak urządzić pokój dla małego chłopca?

Jak urządzić pokój dla małego chłopca?Dla dziecka całym jego światem jest pokój, łóżeczko i zabawki. Powinniśmy więc zadbać, aby już od pierwszych dni życia dziecka jego otoczenie było kolorowe, przyjazne i funkcjonalne. Zainteresowania dziecka nieustannie się zmieniają. Wybierając meble musimy pamiętać także o tym, że dzieci bardzo szybko rosną.

Musimy więc po pierwsze odpowiedzieć sobie na pytanie: czy kupujemy meble dla chłopca uniwersalne, które sprawdzą się, kiedy zmienią się jego zainteresowania czy też meble, które posłużą bardzo krótko? Niezależnie od odpowiedzi na to pytanie są elementy, na które koniecznie musimy zwrócić uwagę wybierając dziecięce meble.

Bezpieczeństwo

Meble do pokoju dziecięcego powinny być przede wszystkim bezpieczne. Normy bezpieczeństwa w przypadku mebli dla dzieci są bardzo rygorystyczne. Czy wybrane meble je spełniają przekonamy się prosząc sprzedawcę o pokazanie certyfikatu. Rogi kanciastych mebli zabezpieczamy specjalnymi nakładkami. Bezpieczne powinny być nie tylko meble dla chłopca, ale cały pokój. Dlatego też w oknach zakładamy blokady, które uniemożliwią jego otwarcie przez dziecko, a pod dywaniki podklejamy antypoślizgowe podkładki.

Kącik do twórczej zabawy dla przedszkolaka

Maluchy bardzo lubią rysować, chętnie też uczą się pisać. W pokoju warto więc stworzyć twórczy kącik, w którym znajdzie się mały stolik i krzesełko. Mebelki te powinny być dostosowane do wzrostu dziecka. Kolorystyka tych mebli powinna być stonowana. Dobrze sprawdzą się na przykład meble w odcieniu miodowym lub białym. Na wyposażeniu pokoju powinny znaleźć się również pojemniki na zabawki (można je zastąpić kolorowymi workami zawieszonymi na ścianie) oraz pomysłowa półka.

Meble dla pierwszoklasisty

Kiedy maluch rozpocznie naukę w szkole w jego pokoju będą musiały znaleźć się dodatkowe meble. Koniecznie trzeba do niego wstawić biurko i wygodne krzesło. Zarówno biurko, jak i krzesło powinny być dostosowane do wzrostu dziecka. Dobrze sprawdzają się modele i regulowanej wysokości. Biurko powinno nieć szeroki blat, na którym zmieszczą się wszystkie niezbędne pomoce i lampka. Dobry wybór to biurko z dużą ilością szuflad do przechowywania zeszytów, książek i dziecięcych skarbów.

Kolorowe dodatki

W pokoju dziecka mogą się oczywiście znaleźć oryginalne mebelki. Wielu rodziców decyduje się na przykład spełnić marzenia kilkuletniego chłopca i kupuje łóżko przypominające łódź piracką czy statek kosmiczny. Kiedy jednak zainteresowania dziecka ulegną zmianie, takie łóżko trafi najprawdopodobniej na śmietnik. O wiele więc lepiej jest postawić na kolorowe dodatki, które wprowadzą przyjemną atmosferę. Kiedy dziecko poczuje się nimi znudzone, bez żalu wymienimy na nowe. Ładnym elementem wystroju dziecięcego pokoju są kolorowe poduszki z postaciami z ulubionych bajek. W oknach możemy powiesić zasłony w motywy, które dziecko lubi najbardziej. Dobrym pomysłem jest kupno pościeli do kolorowania. Pościel tę pokrywają kontury, które dziecko może pokolorować pisakami z atestem. Kiedy pościel upierzemy, kolory znikną. Będzie można ją malować od nowa.

W urządzaniu pokoju mogą uczestniczyć starsze dzieci. Oczywiście nie musimy ulegać wszystkim ich sugestiom, ale możemy skorzystać z ich podpowiedzi. Najbardziej rozsądnym sposobem na urządzenie pokoju dziecięcego jest wybranie uniwersalnych mebli, które będą rosły razem z dzieckiem i posłużą przez kilka lat. Dzięki temu, kiedy zmienią się jego zainteresowania, kiedy wejdzie w okres nauki szkolnej, w pokoju wprowadzimy tylko bardzo drobne zmiany.

Podobne wpisy:

Be the first to reply

Dodaj komentarz