Pizza: dlaczego wolimy zjeść ją w restauracji?

Liczba restauracji, w których można zjeść dobrą pizzę nie jest mała. Pizza robiona jest w nich bez pośpiechu, z sercem i tylko z najlepszych składników. Nic więc dziwnego, że smakuje on tak jak we Włoszech.

Każdy włoski region ma własny przepis na pizzę. Składniki na ciasto w każdym z nich są jednak takie same: mąka (typ 0 lub 00, czasem łączy się oba rodzaje mąki), drożdże, sól. Jednak o tym, jaki będzie smak pizzy decydują proporcje; jedni kucharze na kilogram mąki dodają więcej, inni mniej drożdży. Dlatego też ta sama teoretycznie pizza może smakować zupełnie inaczej jedzona w dwóch różnych restauracjach. Neapolitańska czy rzymska pizza pieczone są w bardzo wysokiej temperaturze. We Włoszech piece do pizzy są opalane drewnem; w wielu polskich restauracjach również są tego typu piece. Pizzę piecze się 1-2 minuty. Na wyrośniętym, okrągłym placku (w Neapolu, ale także w dobrych restauracjach placek formuje się dłońmi, często pizzaiolo robi to na oczach gości) rozsmarowywany jest gładki sos pomidorowy. Teraz można już układać dodatki.

Dodatków, które można ułożyć przed włożeniem pizzy do pieca jest mnóstwo. Najbardziej klasyczna neapolitańska pizza składa się tylko z mozzarelli i sosu pomidorowego, całość posypana jest listkami świeżej bazylii. Ale na pizzy może znaleźć się szynka parmeńska albo nasza tradycyjna wędzona szynka, owoce morza, karczochy, oliwki, kurczak, pieczarki, papryka, dobra wiejska kiełbasa. Można układać na niej nie tylko świeżą bazylię czy oregano, ale także listki rukoli. Można też zamówić pizzę wegetariańską. W wielu polskich restauracjach do pizzy podawany jest dodatkowy sos; goście najczęściej wybierają sos czosnkowy i pomidorowy. Taki sposób podawania pizzy jest nie znany we włoskich trattoriach. Najbardziej smaczna jest pizza przygotowana ze świeżych składników najwyższej jakości. Dlatego właściciele wielu restauracji decydują się sprowadzać z Włoch przynajmniej mozzarellę. Są jednak i tacy, którzy nawet mąkę sprowadzają z Italii. Wysyłają także swoich pracowników na szkolenia do Neapolu.

Podobne wpisy:

Be the first to reply

Dodaj komentarz