Warszawa – największe inwestycje deweloperskie w Polsce

Na pewno wielu z tych, którzy w ostatnim czasie o wiele bardziej wnikliwe niż reszta społeczeństwa śledzą rozwój polskiego rynku budowlanego i mieszkaniowego, zauważyło jak bardzo wzrosło na nim znaczenie firm deweloperskich. Szczególnie jest to widoczne, kiedy porównamy obecną sytuację z rzeczywistością jaka miała miejsce w Rzeczpospolitej Ludowej oraz na samym początku lat 90-tych. Wtedy to zdecydowany prym na rynku nieruchomości w naszym kraju wiodły spółdzielnie mieszkaniowe oraz przedsiębiorstwa i instytucje państwowe, zamiast prywatnej działalności gospodarczej deweloperów.

Dzisiaj to jak olbrzymią część rynku zawładnęły firmy deweloperskie możemy najlepiej zaobserwować w naszej stolicy. Imponujące jest zwłaszcza to, w jak niesamowicie dynamicznym tempie pojawiają się nowe inwestycje mieszkaniowe w Warszawie, a także w większości przypadków jak wielki mają rozmach i wysoki standard. Skala inwestycji w tym prawie dwumilionowym mieście, jest nieporównywalna do jakiegokolwiek innego ośrodka w naszym kraju. Dlaczego tak jest? Tym co najbardziej odróżnia rynek warszawski od choćby wrocławskiego czy poznańskiego, jest na pewno fakt, że ten pierwszy posiada zdecydowanie najlepiej wyrobioną markę Polsce i na świecie. Nie bez znaczenia jest także to, że nasza stolica wytwarza około 13 % całości polskiego PKB, co jest nie do osiągnięcia na przykład dla drugiego pod względem liczby mieszkańców Krakowa. Korzystne są też dla Warszawy statystyki i prognozy demograficzne, które przewidują, że jako jedno z niewielu miast w Polsce może ona liczyć w najbliższych latach na przyrost liczby mieszkańców, tym samym powiększając swój rynek zbytu na nowe inwestycje.

Jeśli chodzi o mieszkania deweloperskie Warszawa jest zdecydowanym liderem pod względem liczby metrów kwadratowych nowych powierzchni. Tego typu inwestycje skupiają się w bardzo różnych częściach miasta, jednak najintensywniej zabudowywane są dzielnice takie jak Wilanów, Wola (19dzielnica.pl), Białołęka oraz oczywiście Śródmieście, gdzie co chwila wyrasta nowy wieżowiec. Niestety taka dynamika powstawania nowych budynków rodzi liczne konsekwencje dla wyglądu miasta i komunikacji. Firmy deweloperskie często w niekontrolowany sposób budują wielkie osiedla na oddalonych od centrum pustkowiach, pozbawionych jakiejkolwiek infrastruktury, a także usług, urzędów czy szkół w pobliżu. Jest to na pewno duży problem dla Warszawy, z którym jej władze muszą się zmierzyć.

Podobne wpisy:

Be the first to reply

Dodaj komentarz