Własna firma: biuro rachunkowe

Własna firma: biuro rachunkowe

Ukończenie studiów z zakresu bankowości, finansów lub rachunkowości otwiera możliwość otworzenia własnej firmy rachunkowej. Jak otworzyć takie biuro?

Wymagania formalne

Aby prowadzić biuro rachunkowe, trzeba nie tylko posiadać stosowne wykształcenie. Osoby, które chcą zająć się tego typu działalnością nie mogą być karane za pewne przestępstwa. Są to między innymi przestępstwa przeciwko mieniu, wiarygodności dokumentów i przestępstwa skarbowe. Do tego osoby te powinny mieć zdolność do wykonywania czynności prawnych. W biurze rachunkowym mogą pracować tylko osoby, które zostały wpisane na listę doradców podatkowych lub do rejestru biegłych rewidentów. W przypadku, kiedy zamierzamy w biurze świadczyć szeroki zakres usług, a więc zaoferować klientom coś więcej niż tylko prowadzenie ksiąg przychodów i rozchodów, koniecznie musimy wykupić polisę od odpowiedzialności cywilnej.

Jak założyć biuro rachunkowe?

Założenie biura rachunkowego jest bardzo proste. Można je prowadzić w formie jednoosobowej działalności gospodarczej. Aby taką działalność założyć, należy udać się do urzędu miasta lub gminy w celu wypełnienia i złożenia wniosku CEIDG 1. Biuro rachunkowe może działać także w formie spółki z ograniczoną działalnością, czy spółki cywilnej. Koniecznie trzeba także wybrać formę opodatkowania. Właściciele biur rachunkowych mają do wyboru dwie formy opodatkowania:
– na zasadach ogólnych;
– podatek liniowy.
Firma powinna zostać także zgłoszona do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Do obowiązkowego wyposażenia biura rachunkowego należy kasa fiskalna.

Reklama

Nowo otwarte biuro rachunkowe warto zareklamować. W zależności od posiadanych środków do wyboru jest kilka opcji reklamy. Najtańsza forma to ulotki, które będą rozdawane w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, w firmach i przedsiębiorstwach. Dobrym pomysłem jest także reklama w prasie. Skuteczną formą reklamy jest także e-mailing internetowy. Ta ostatnia forma reklamy należy do jednych z tańszych, ale za to bardzo skutecznych.

Biuro rachunkowe może być źródłem dochodów na przyzwoitym poziomie.

Podobne wpisy:

Be the first to reply

Dodaj komentarz