Bezpieczne przechowywanie broni?

Bezpieczne przechowywanie broni?

Osoby, które posiadają w domu broń myśliwską lub sportową, są ustawowo zobligowane do odpowiedniego zabezpieczenia broni, czyli przechowywania jej w warunkach nie zagrażających życiu i zdrowiu innych osób.


W praktyce oznacza to, że broni nie można eksponować warz z innymi trofeami, najlepiej przechowywać ją w domowym sejfie na broń.

Jaki sejf wybrać?

Każdy właściciel broni, zarówno sportowej, jak i myśliwskiej, zastanawia się, jaki sejf wybrać? Niepodważalny jest fakt, że powinien być to model o odpowiednich rozmiarach, posiadający odpowiednie wyposażenie oraz zabezpieczenie w postaci szyfrowanego zamka.
Optymalnym rozwiązaniem jest sejf, który jednocześnie spełnia funkcję antywłamaniową i ognioodporną.
Kolejną kwestią jest wybór konkretnego modelu, czyli sejfu przeznaczonego pod zabudowę lub wolno stojącego. Pozornie wydawać się może, że jest to kwestia indywidualnego gustu właściciela, jednakże rzeczywistość okazuje się bardziej złożona – w przypadku sejfów na broń priorytetem powinno być nade wszystko bezpieczeństwo. Więcej na

Z założenia sejf może być dostępny wyłącznie dla domowników

Fakt ten z całą pewnością sprawdzi się w przypadku przechowywania dokumentów, rodzinnych pamiątek czy biżuterii, nie mniej w przypadku broni priorytetem jest szczególne bezpieczeństwo – dostępu do sejfu nie mogą mieć zarówno osoby z zewnątrz, jak i dzieci zamieszkujące dane gospodarstwo domowe. W tej sytuacji warto zadbać o to, aby sejf znajdował się w miejscu niedostępnym lub trudno dostępnym dla najmłodszych domowników, np. w sypialni lub gabinecie.

Warto także wybrać model przeznaczony pod zabudowę, który w rzeczywistości jest bardziej dyskretny.
Godny podkreślenia jest fakt, że sejf nie jest narzędziem jednosezonowym, nierzadko korzystać z niego będzie kilka pokoleń, dlatego też jego lokalizacja powinna być dokładnie przemyślana i przeanalizowana, zwłaszcza, że narzędzia tego typu zazwyczaj wymagają przytwierdzenia do ściany lub podłogi, co jest równoznaczne z niemożliwością zmiany lokalizacji sejfu.

Podobne wpisy:

Be the first to reply

Dodaj komentarz