Obóz krajowy czy za granicą?

Obóz krajowy czy za granicą?Tradycyjnie na zakończenie roku szkolnego rodzice nastolatków stają przed trudnym wyborem – gdzie wysłać dzieci na wakacje, żeby świetnie się bawiły i wypoczęły, a przy tym były bezpieczne? Profesjonalny obóz dla młodzieży może być świetnym rozwiązaniem. Pozostaje jedynie wybrać cel podróży – wyjazd w granicach Polski lub za granicę. Warto zacząć od rozeznania się w plusach i minusach obozów krajowych oraz obozów zagranicznych dla młodzieży.

Wakacje w Polsce

Plusem takiego wyboru jest przede wszystkim cena. Wakacje w Polsce niemal zawsze są tańsze, niż wczasy spędzona za granicą. Powód jest bardzo prosty – nie trzeba daleko podróżować, odpada przelot samolotem czy inne stosunkowo drogie środki transportu. Nie ma też konieczności wyposażenia dziecka w obcą walutę. Niektórzy rodzice czują się także bezpieczniej, wysyłając dziecko niedaleko.

Są jednak także minusy, które sprawiają, że obóz zagraniczny dla młodzieży jest nieco lepszym wyjściem. Pogoda w Polsce lubi płatać figle – jeśli wysyła się dziecko na obóz sportowy czy w inny sposób zakładający aktywne spędzanie czasu, nie stanowi to wielkiego problemu. Problem zaczyna się, gdy wyjazd jest z założenia pełen statycznego odpoczynku, na przykład na plaży, a pogoda nam polskim morzem akurat pozostawia sporo do życzenia. Taka sytuacja grozi nudą i niezadowoleniem z wakacji.

Obozy zagraniczne – poznać świat

Alternatywą dla tych, którzy chcą mieć zawsze słońce i piękną pogodę, są zagraniczne obozy młodzieżowe, szczególnie na południu Europy. Na hiszpańskiej plaży raczej nie zabraknie warunków do kąpieli, włoska pogoda latem też na ogół nie zawodzi. Kolejnym plusem jest możliwość poćwiczenia obcego języka, poznania innych kultur, zwyczajów, kuchni, ciekawych osób i sposobów na życie.

Minusy takiego obozu to analogicznie wyższa cena oraz konieczność przyznania dziecku nieco większej samodzielności i swobody (kosztem porzucenia kontroli), co bywa dla wielu rodziców trudne. Warto jednak przełamać się i pozwolić nastolatkowi jeździć na zagraniczne obozy młodzieżowe. Z pewnością będzie świetnie wspominał te wyjazdy.

Podobne wpisy:

Be the first to reply

Dodaj komentarz