Problemy z hamulcem bębnowym

Bezpieczna jazda powinna być priorytetem każdego kierowcy. Nie można tego osiągnąć bez sprawnie działającego układu hamulcowego oraz roztropnej jeździe. Jaki zagrożenia mogą dopaść układ hamulcowy?

Elementem tylnej osi układu hamulcowego, który jest podatny na uszkodzenia są hamulce bębnowe. Składa się z takich części jak  bębny, szczęki hamulcowe, rozpieracze szczęk oraz sprężynę rozpierającą. Ich zaletą jest fakt, iż nie trzeba wymieniać elementów ciernych tak często jak w przypadku hamulców tarczowych, co sprawia, iż są wygodniejsze w użytkowaniu. W przypadku hamulców bębnowych, szczęki oraz bębny są mniej obciążone niż tarcze i klocki w hamulcach tarczowych.

Jest wiele powodów, przez które hamulce te mogą ulec awarii. Najczęstszym przypadkiem jest nieprawidłowa eksploatacja, zły montaż bądź komponenty z materiałów marnej klasy. Powodem, przez który spada skuteczność hamowania może być zbyt małe ciśnienie w układzie hamulcowym. Ponadto, może to być spowodowane wadliwym działaniem ABSu oraz samoczynnego korektora hamowania kół. Często tak się zdarza w przypadku uszkodzonych zaworów sterujących lub hamulcowych. Ponadto, awaria ta powstaje na skutek nieszczelności cylinderka hamulcowego.

Często dochodzi również do awarii rozpieracza hamulcowego. Uszkodzenia występują najczęściej podczas użytkowania, bądź podczas złego montażu szczęk hamulcowych. Jest to kluczowy element, jeżeli chodzi o skuteczność hamowania układu.

Może również dojść do wycieku płynu hamulcowego. Jest to powodem spadku ciśnienia w układzie hamulcowym oraz może spowodować dostanie się płyny na elementy cierne. Może  dojść do spadku momentu hamującego, co skutkuje mniejszą mocą hamowania. W takiej sytuacji istnieje prawdopodobieństwo wystąpienie ściąganie samochodu w jedną ze stron.

Naprawa hamulca bębnowego nie jest skomplikowaną czynnością. Każdy kto posiada jakieś doświadczenie w mechanice samochodowej powinien poradzić sobie z takim zadaniem. Niezbędny do tego będzie pakiet odpowiednich kluczy, które można znaleźć w każdym warsztacie.

Zobacz także: czyszczenie wtryskiwaczy

Podobne wpisy:

Be the first to reply

Dodaj komentarz