Style ikebany

Style ikebanyW kwiaciarniach, które stoją na bardzo wysokim poziomie, w których dba się o klienta, oferta składa się nie tylko z klasycznych wiązanek. Klienci korzystający z usług nowoczesnych, nastawionych na potrzeby osób bardzo wymagających kwiaciarni, mogą zamówić w nich ikebanę. Jakie są style używane w ikebanie?

Ikebana to kompozycja zupełnie nieprzypominająca wiązanek i bukietów, które można zamówić w kwiaciarniach całej Europy. Wykonywanie ikebany podlega bardzo ścisłym regułom. Wiele zasad, które obowiązują do dzisiaj zostało stworzonych kilkaset lat temu. Oto najbardziej podstawowe style ikebany:
– rikka;
– seika;
– heika;
– moribana.

Rikka

To styl najstarszy, bardzo klasyczny i formalny. Styl ten został stworzony przez mnichów. Z buddyjskich klasztorów rikka trafiła na dwór cesarza, później pojawiła się w domach japońskich arystokratów. Wiele lat później zaczęła być obecna w domach zwykłych mieszkańców kraju Kwitnącej Wiśni. W japońskich domach dla ikebany przeznacza się specjalne miejsce. Kompozycja w stylu rikka jest symetryczna i wysoka nawet na 1,5 m. Do tej kompozycji niezbędne są:
– pędy sosny – z reguły są podstawą kompozycji;
– gałązki cedru;
– pędy bambusa;
– chryzantemy, które umieszcza się w dole kompozycji.

Seika

To także bardzo formalny i uważany za klasyczny styl ikebany. Wierzchołki roślin muszą utworzyć trójkąt. Do kompozycji w stylu seika niezbędne są średnie lub wysokie naczynia. Ikebana powstaje najczęściej z:
– lilii;
– aspidistrii;
– róż.

Heika

W odróżnieniu od poprzednich kompozycje w tym stylu nie są układane z wykorzystaniem kenzanu. Elementy układa się w bardzo wysokich i smukłych wazonach. Do ułożenia kompozycji niezbędne są:
– peonie;
– chryzantemy;
– kalie;
– lilie;
– akcja.

Moribana

W chwili obecnej jest to jeden z bardziej popularnych stylów, jest naturalistyczny i najbardziej swobodny. Kompozycje układa się w płaskich naczyniach, niezbędny jest kenzan. Najczęściej moribanę układa się z mieczyków, rzadziej z chryzantem. Bardzo dekoracyjne odmiany moribany to kompozycje „Naturalna sceneria” oraz „Odbicie w wodzie”.

Podobne wpisy:

Be the first to reply

Dodaj komentarz