O stylach w kompozycjach roślinnych

Floryści, którzy oferują wykonywanie kompozycji kwiatowych na bardzo wysokim poziomie muszą znać przede wszystkim style podstawowe.

Bez ich znajomości trudno liczyć na dużą liczbę zadowolonych klientów, trudno także proponować nowoczesne i gustowne kompozycje. Jakie style uważane są za najbardziej podstawowe? Znajomość, których jest niezbędna każdemu floryście?

Styl dekoracyjny

Tutaj najważniejszą rolę odgrywa bogactwo zastosowanych roślin i ciekawe połączenie kwiatów w różnych kolorach. Mniejszą wagę przywiązuje się do naturalnego układania kwiatów. Zdecydowanie najczęściej układane kompozycje mają kolisty lub okrągły kształt. Takie kształty są konieczne ponieważ kompozycje w stylu dekoracyjnym oglądane z każdej strony. Kontrastowo dobiera się kształt kwiatów. Na przykład kwiaty o kształtach podłużnych i smukłych łączy się z kwiatami, które mają formę kolistą. Układanie kompozycji w stylu dekoracyjnym wymaga dużego skupienia, bardzo łatwo bowiem o przesadę.

Styl wegetatywny

Układając kompozycję w stylu wegetatywnym, należy kierować się przede wszystkim naturą. Końcowy efekt, który się osiągnie powinien bardzo mocno odzwierciedlać formy przyjmowane przez rośliny w naturalnym środowisku. Trzeba więc dobierać kwiaty pod względem wielkości, nie można zapomnieć o tym, jak przebiegają ich pędy. Tworząc kompozycję z kilku gatunków kwiatów, dopuszczalne jest łączenie w niej tylko tych kwiatów, które występują razem. Jeśli dana roślina w naturalnym środowisku rośnie pojedynczo, to błędem będzie łączenie jej w pęczki. Z kolei te, które rosną w skupiskach nie mogą w kompozycji wystąpić pojedynczo.

Styl formalno-linearny

O stylach w kompozycjach roślinnychZachowanie linii i wyrazistej formy jest podstawą tego stylu. Baczną uwagę należy zwrócić na naczynia,w których kompozycje będą układane. Wraz z kwiatami powinny one utworzyć jedną całość. Cała kompozycja powinna być bardzo spójna. Posługując się zasadami tworzenia kompozycji formalno-linearnych można tworzyć prawdziwe kwiatowe dzieła sztuki. Wymaga to jednak ogromnego wyczucia.

Podobne wpisy:

Be the first to reply

Dodaj komentarz