Wszyscy kochamy pizzę

Pizza jest daniem, które pochodzi z południowych regionów Włoch. Przez lata była posiłkiem najuboższych. Z czasem zaczęła zdobywać popularność w całych Włoszech, a później na całym świecie. Kochamy ją także w Polsce. Jedna z pierwszych pizzerii w naszym kraju powstała jeszcze w latach 70. XX wieku. Lokal ten wciąż prowadzi swoją działalność.

Rodzaje pizzy

W każdym włoskim regionie powstały odrębne przepisy na to danie. Różnią się one nie tylko dodatkami, ale także grubością ciasta. Pizza Gliwice serwowana jest więc zarówno na grubym, jak i na cienkim cieście. W polskich pizzeriach raczej nie zamówimy pizzę o prostokątnym kształcie. Wielu z nas nawet nie wie, że są regiony Włoch, w których pizza wcale nie jest okrągła. Prostokątna pizza jest charakterystyczna dla Sycylii. Dodatki, które używane są do przygotowania pizzy neapolitańskiej (należy do niej pizza Margherita i marinara) są bardzo skromne. Margherita powstaje z mozzarelli, pomidorów, listków bazylii. Marinara (pizza po marynarsku) jest doprawiona czosnkiem i oregano, obowiązkowym dodatkiem są pomidory. Na Sycylii na cieście układa się pomidory, cebulę, fileciki anchois i ser. Danie doprawia się ziołami. Im dalej na północ Włoch, tym ciasto na pizzę staje się cieńsze. Pojawiają się na nie także takie dodatki jak szynka prosciutto. Nie każda pizza składa się z sosu pomidorowego. W włoskich i coraz większej liczbie polskich pizzerii serwowana jest pizza Bianca, w której nie ma sosu pomidorowego. Stąd wzięła się jej nazwa.

Wszyscy kochamy pizzę

Dodatki do pizzy lubiane najbardziej

Włoska pizza jest prosta i składa się z małej ilości składników. Wielu z nas lubi, gdy na wierzchu pizzy znajduje się dużo dodatków. Chętnie więc zamawiamy pizzę z szynką, pieczarkami, papryką, kukurydzą. Pojawiają się także takie wersje jak pizza a la kebab. Bardzo często zamawiając pizzę lubimy komponować ją sami kierując się własnym gustem kulinarnym. Bardzo lubimy zamawiać nie tylko małą pizzę o średnicy 31-33 centymetrów, ale także dużą, która ma średnicę 42 cm.

Więcej na https://www.pizzadominium.pl/lokale/gliwice

Podobne wpisy:

Be the first to reply

Dodaj komentarz