Aukcje dzieł sztuki – najważniejsze pytania

Jak wyglądają aukcje dzieł sztuki i czy rzeczywiście są one organizowane jedynie dla profesjonalistów? Warto przyjrzeć się im i przekonać, które z naszych wyobrażeń na ich temat są jedynie mitami.

Dla kogo?

Gdy do aukcji obrazów i innych dzieł sztuki podchodzimy w ujęciu historycznym, szybko orientujemy się, że początkowo rzeczywiście były one adresowane jedynie do osób z zasobnym portfelem, które znały się na sztuce. Wynikało to jednak w dużej mierze z ograniczeń geograficznych. Aukcje nie mogły być organizowane często, uniemożliwiały to bowiem odległości, jakie musiałyby pokonać zainteresowane nimi osoby. Trafiały na nie zresztą jedynie najcenniejsze obrazy, w innym wypadku bowiem trudno byłoby zorganizować spotkanie wszystkich zainteresowanych. Dziś, w dobie Internetu, wiele się zmieniło. W kolejce po dzieła największych mistrzów ustawiają się tysiące osób. Są wśród nich przedstawiciele muzeów i galerii sztuki, wcale nie brakuje jednak osób uważających, że sztuka jest po prostu dobrym sposobem na zainwestowanie swoich pieniędzy. Nie ma zatem żadnych ograniczeń sprawiających, że dla nas nie starczy miejsca.

Gdzie?

Nietrudno się domyślić, że najlepszym miejscem, w którym można nabyć dzieła sztuki, są domy aukcyjne (zobacz tutaj). W tym momencie napotykamy jednak na pewien problem. W czasach, w których było ich niewiele, znalezienie tego, który cieszy się naprawdę dobrą opinią, nie było wcale trudne. Dziś jednak ich liczba jest na tyle duża, że można popełnić błąd. Po raz kolejny okazuje się jednak, że Internet może być wyjątkowo pomocny. Korzystając z danych, jakie można znaleźć za jego pośrednictwem, łatwo ustalić, który dom organizuje najlepsze aukcje obrazów, który rzeźb, a który jeszcze innych dzieł sztuki. Na stronach internetowych domów aukcyjnych można też zapoznać się ze szczegółowymi zasadami uczestnictwa w aukcjach. I ten czynnik ma duże znaczenie w procesie poszukiwania podmiotu, którego oferta zostanie przez kupującego uznana za najbardziej atrakcyjną z aktualnie dostępnych.

Podobne wpisy:

Be the first to reply

Dodaj komentarz