Garść informacji o sztuce abstrakcyjnej

Abstrakcjonizm jest nazywany sztuką nieprzedstawiającą lub bezprzedmiotową. Sztuka ta występowała w większości kultur. Współczesna sztuka abstrakcyjna zaczęła kształtować się na terenie Europy i Ameryki Północnej w latach 1910 – 1920.

Cechy charakterystyczne współczesnego abstrakcjonizmu

Artyści podeszli do malarstwa i rzeźby w odmienny sposób, co stało się przyczyną powstania odmiennych stylów abstrakcji: wizerunki zostały wyabstrahowane z formy naturalnej do momentu, w którym przestają odzwierciedlać konwencjonalną rzeczywistość. Drugi styl sprowadzał się do bezprzedmiotowych czystych form sztuki, które z założenia nie mają odniesień do rzeczywistości. Początków abstrakcjonizmu można upatrywać w awangardowych ruchach, które zrodziły się w XIX wieku. Abstrakcjoniści inspirowali się twórczością impresjonistów i postimpresjonistów. To w tych stylach malarskich artyści redukowali znacznie pierwotnego przedmiotu. Kładli duży nacisk na twórczy proces malowania. Od ustalonej konwencji naśladowania natury i uprawiania sztuki narracyjnej niektórzy malarze tworzący w krajach Europy Zachodniej zaczęli odchodzić w pierwszej dekadzie XX wieku. Rozwinęli nową formę artystycznego wyrazu. Za pierwszego abstrakcjonistę powszechnie uważany jest Wasilly Kandinsky. Jego wielobarwne obrazy wywarły ogromny wpływ na wielu młodych artystów.

Dzieła

W 1910 roku powstała jedna z pierwszych rzeźb abstrakcyjnych. Jest nią „Pocałunek” Brâncuşiego. Najsłynniejsze dzieła, których autorem jest Wasilly Kandinsky to: „Improwizacja XIV”, „Obraz z czarnym łukiem”, „Żółte, czerwone, niebieskie” czy „Millieu Accompagne”. W stylu abstrakcyjnym tworzyli także kubiści: Pablo Picasso i Georges Braque. Abstrakcjonistą był także Kazimierz Malewicz. Jego najsłynniejszym dziełem jest „Czarny kwadrat na białym tle”. Obraz powstał w 1915 roku. Obecnie znajduje się w zbiorach Muzeum Rosyjskiego w Petersburgu.

Sztuka Zachodu została zdominowana przez abstrakcjonizm w drugiej dekadzie XX wieku. W latach 50. sztuka ta zaczęła jednak tracić poparcie zarówno krytyków, jak i publiczności.

Podobne wpisy:

Be the first to reply

Dodaj komentarz