Instalacje fotowoltaiczne – jak są zbudowane?

Już od kilku lat możliwa jest zamiana promieniowania emitowanego przez Słońce w energię elektryczną. Służą do tego celu panele fotowoltaiczne zbudowane w oparciu o półprzewodnikowe płytki z krzemu. Sam panel to jednak zbyt mało. Konieczne są instalacje fotowoltaiczne, które składają się z kilku jeszcze innych elementów.

Instalacje fotowoltaiczne obejmują także falowniki, które zamieniają otrzymywany w ogniwach fotowoltaicznych prąd stały na zmienny. Zanim jednak zdecydujemy się na montaż takiej instalacji, musimy w pierwszej kolejności sprawdzić, czy połać dachu jest skierowana we właściwym kierunku. Pełną moc instalacji (zawsze jest ona projektowana indywidualnie) można bowiem uzyskać tylko wtedy, kiedy panele fotowoltaiczne zostaną zainstalowane na płaci dachu skierowanej w kierunku południowym. Połać, na której znajdą się panele nie może też być zacieniona przed drzewa, czy inne budynki.

 Panele fotowoltaiczne

Przy instalowaniu paneli fotowoltaicznych ważną rolę odgrywa także kąt nachylenia dachu. Minimalny kąt nachylenia dachu nie może być mniejszy niż 30 stopni, ale nie może też być nachylony pod kątem większym niż 40 stopni. Obecnie panele mogą być montowane nie tylko na dachach, ale także na ziemi. W tym przypadku także powinny być one zamontowane od strony południowej. Specjalne stelaże pozwalają także na zamontowanie paneli na dachach płaskich. Jak więc widać, niekoniecznie musimy mieszkać w domu, który został przykryty dachem o kącie nachylenia 30, czy 40 stopni. Średni czas bezawaryjnego działania instalacji fotowoltaicznej jest obliczany na dwadzieścia pięć lat. W tym czasie nie musimy wykonywać żadnych prac związanych z obsługą. Do tego mamy prąd za darmo.

Sprawdź też: http://www.hewalex.pl/oferta/kompletne-instalacje/

 Ceny instalacji

Ceny instalacji fotowoltaicznych powoli spadają. Wraz ze spadkiem ich cen wzrasta liczba osób zainteresowanych ich montażem. Być może już w niedalekiej przyszłości w większość naszych domów urządzenia elektryczne będą zasilane czystą, ekologiczną i do tego całkowicie darmową energią pozyskaną z promieniowania słonecznego. Przed fotowoltaiką rysują się duże perspektywy.

Podobne wpisy:

Be the first to reply

Dodaj komentarz