Jak pokonać strach przed dentystą?

Jak pokonać strach przed dentystą? Strach przed dentystą nie jest obcy nie tylko dzieciom, ale i dorosłym. Wśród wielu ludzi panuje przekonanie, że każda wizyta wiąże się z bólem i dyskomfortem. Tymczasem wiele zależy od naszej współpracy ze stomatologiem, gdzie możliwe staje się uniknięcie wielu nieprzyjemności..

Standardowo największe problemy rozgrywają się jeszcze w poczekalniach u dentystów. Pacjenci gabinetu stomatologicznego boją się przede wszystkim bólu powiązanego z borowaniem. Choć często sporym szokiem jest po prostu przeżycie czegoś zupełnie nowego, czegoś nieznanego. Wiele osób jest zdania, że bardzo ważna jest pierwsza wizyta u stomatologa.

Redukcja strachu przed dentystą

W końcu pierwsze wrażenie jest w stanie rzeczywiście ukształtować dalsze podejście. Z kolei według zupełnie innej koncepcji liczy się nie tyle pierwsza jakakolwiek wizyta, ale również pierwsza wizyta związana silnym bólem. Niezwykle ważne zadanie czeka również każdego rodzica przed wizytą. Podejmując odpowiednie działania można w znacznym stopniu zredukować stres dziecka związany z wizyta u dentysty. Jest to bardzo ważna sprawą wobec czego nie zapominajmy o tym ani na moment. Miejmy również na uwadze fakt, że dziecko należy odpowiednio przygotować: nie straszyć, dodawać otuchy, w miarę możliwości wyjaśniać, dlaczego trzeba chodzić do dentysty. Jednak jeżeli będzie ono widziało dorosłą osobę też drżąca ze strachu w poczekalni to zdecydowanie strach będzie się udzielał. Niestety, wciąż bardzo wielu dorosłych cierpi na stomatologiczną fobię.

Konsekwencje strachu przed dentystą

Poza oczywistymi skutkami takiego stanu rzeczy, jakim jest przeżywanie przez pacjenta prawdziwych męczarni psychicznych w czasie wizyty to bardzo często mamy niestety do czynienia ze swego rodzaju błędnym kołem. Bojąc się dentysty, unikamy wizyt, co z kolei prowadzi do coraz to większych problemów z zębami. W dłuższej perspektywie czasowej jest to wyjątkowo ciężkie ponieważ może powodować wiele niepotrzebnych problemów. Zdając sobie sprawę z pewnych faktów znacznie łatwiej będzie nam udać się do dentysty z właściwym podejściem.

Podobne wpisy:

Be the first to reply

Dodaj komentarz