Pielęgnacja skóry dziecka – co warto wiedzieć

Pielęgnacja skóry dziecka - co warto wiedzieć U niemowląt i starszych dzieci skóra jest bardziej wrażliwa niż u osób dorosłych. Wymaga więc odpowiedniej pielęgnacji przy pomocy właściwie dobranych kosmetyków. Szczególnej troski wymaga pielęgnacja skóry dziecka, u którego zostało rozpoznane atopowe zapalenie skóry.

Jak pielęgnować skórę dzieci chorych na atopowe zapalenie skóry?

Skóra dzieci chorych na AZS jest o wiele bardziej wrażliwa niż dzieci zdrowych. Nie można je pielęgnować zwykłymi kosmetykami. W przypadku tej choroby wieczorna kąpiel jest niewystarczająca. Pielęgnacja skóry dziecka musi trwać cały dzień. Do pielęgnacji skóry atopowej przeznaczone są specjalne kosmetyki: emolienty. Zawierają one głównie składniki naturalne, nie ma w nich sztucznych barwników, substancji zapachowych i konserwantów. Dzięki wyeliminowaniu tych substancji ze składu emolientów, skóra dziecka nie jest dodatkowo podrażniana. W składzie tych preparatów są za to naturalne substancje nawilżające i natłuszczające, na przykład wazelina i lanolina. Wśród kosmetyków do pielęgnacji skóry atopowej są zarówno preparaty do kąpieli, jak również do stosowania po umyciu dziecka: żele, kremy, emulsje, mleczka, balsamy. Nadają się do całodziennej pielęgnacji. Kąpiel z dodatkiem emolientów nie może trwać zbyt długo, maksymalnie 15 minut. Po kąpieli skórę dziecka należy bardzo delikatnie osuszyć, aby jej dodatkowo nie podrażnić ręcznikiem, a przy okazji nie zetrzeć warstwy ochronnej, która powstała na skórze. Poza tym substancje nawilżające i natłuszczające lepiej wchłaniają się w wilgotną skórę. Po wytarciu należy na nią nałożyć wybrany emolient pielęgnacyjny. Mnóstwo porad w tym obszarze dostępnych jest pod tym adresem.

Czy preparaty te można stosować tylko u dzieci z AZS?

Nie, preparaty mogą używane także do pielęgnacji skóry dzieci zdrowych. Mogą je stosować także osoby dorosłe, które borykają się z problemem podrażnionej lub suchej skóry. Wśród preparatów o nazwie emolienty są również i takie, które można stosować do mycia głowy zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych. Skóry zdrowych osób nie należy jednak zbyt często pielęgnować emolientami. Niezależnie od tego czy preparaty te wybieramy do pielęgnacji skóry dzieci czy dla osób dorosłych sposób ich stosowania trochę się różni. Przed pierwszym użyciem powinniśmy więc przeczytać dołączoną do opakowania ulotkę.

Preparaty do pielęgnacji skóry dzieci chorych na atopowe zapalenie skóry, jak również do pielęgnacji skóry dzieci zdrowych są bezpieczne. Nie zawierają żadnych sztucznych substancji, a jednie naturalne składniki i działaniu nawilżającym i natłuszczającym. Są skuteczne i co najważniejsze można je bez problemu kupić w Polsce. Nie są też bardzo drogie.

Podobne wpisy:

Be the first to reply

Dodaj komentarz