Skóra wrażliwa – podstawy pielęgnacji

Skóra wrażliwa - podstawy pielęgnacjiSkóra wrażliwa jest bardzo wymagająca, stąd jej pielęgnacja stanowi nie lada wyzwanie. Skóra taka ma tendencję do reagowania odczynami alergicznymi czy podrażnieniami na wiele czynników środowiskowych czy składników kosmetyków, często trudnych do jednoznacznego określenia. Stąd priorytetem jest stosowanie delikatnych, hipoalergicznych kosmetyków, najlepiej z jednej linii pielęgnacyjnej.

Jak rozpoznać skórę wrażliwą? Reaguje ona rumieniem, zaczerwienieniem, podrażnieniem i łuszczeniem na wiele bodźców, z których najważniejsze to emocje, zmienne warunki pogodowe i klimatyzacja, kosmetyki oraz zmiany hormonalne. Taka nadreaktywność skóry może występować samoistnie, lub towarzyszyć innym dermatozom, np. trądzikowi różowatemu czy atopowemu zapaleniu skóry.

Jak dbać o skórę wrażliwą?

Pielęgnacja cery wrażliwej sprowadza się przede wszystkim do dopasowania odpowiednich kosmetyków- najlepiej, gdy są to kosmetyki apteczne, dermokosmetyki dedykowane cerze atopowej czy wrażliwej. Im mniej składników w formule kosmetyku, tym mniejsze ryzyko podrażnień; a w razie wystąpienia zmian na skórze, łatwiej dokonać identyfikacji czynnika podrażniającego. Do oczyszczania twarzy zalecane są delikatne płyny micelarne. Krem na dzień powinien być dostosowany do pory roku- w zimie musi zapewnić natłuszczenie, chroniące skórę przed mrozem, a także wysuszeniem przez centralne ogrzewanie. Krem na lato powinien zapewnić ochronę przed promieniowaniem UV i mieć lekką, nawilżającą formułę.

Kosmetyki dla skóry wrażliwej

Krem na noc, dzięki bogactwu składników odżywczych, ma za zadanie zapewnić regenerację skóry. Raz w tygodniu warto zrobić peeling, ale tylko enzymatyczny- peelingi ziarniste, oczyszczające skórę przez tarcie mechaniczne, są absolutnie niewskazane. Dobrze stosować różne rodzaje kosmetyków z jednej linii pielęgnacyjnej- takie preparaty uzupełnią swoje działanie. Niekorzystne są częste zmiany kosmetyków- każdy nowy składnik jest potencjalnie alergenny. Witaminy, antyoksydanty, lipidy i substancje nawilżające, z jak najmniejszą ilością barwników, substancji zapachowych i konserwantów- pielęgnacja cery wrażliwej w oparciu o takie substancje czynne to najlepszy wybór.

Podobne wpisy:

Be the first to reply

Dodaj komentarz