Jak robiona jest dobra pizza?

Zdecydowanie największą popularnością w restauracjach z włoską kuchnią cieszy się pizza. W Polsce chętnie przygotowywana jest pizza neapolitańska albo rzymska. Każdą z nich przygotowuje się trochę inaczej; maja także różne dodatki na wierzchu.

Przygotowanie pizzy

Ciasto na pizzę neapolitańską wyrabia się tylko ręcznie z mąki typ 00. Do ciasta dodaje się drożdże piekarnicze, sól i wodę. Ciasto na pizzę rzymską można wyrobić mikserem. Wyrobione ciasto dojrzewa przez kilka godzin; następnie jest formowane ręcznie na okrągły placek. Wierzch placka często smarowany jest gęstym sosem pomidorowym (zamiast niego można ułożyć na placku plastry świeżych pomidorów). Klasyczna neapolitańska pizza to marinara i margherita. Na tej pierwszej jest tylko sos pomidorowy, czosnek, oregano i bazylia. Podając upieczoną pizzą marinarę skrapia się ja oliwą. W Rzymie i regionie Lacjum można zjeść między innymi pizzę podzieloną na cztery części; na każdej znajdą się inne dodatki. Brzegi w pizzy neapolitańskiej są pulchne; w rzymskiej są cienkie. Pizza neapolitańska pieczona jest w bardzo wysokiej temperaturze, czas pieczenia to około jednej minuty; rzymską piecze się minutę dłużej.

Dodatki

Można wymieniać je bardzo długo, gdyż na drożdżowym placku można ułożyć niemal wszystko. Najczęściej Polacy zamawiają pizzę z szynką, papryką, pieczarkami, salami. Lubimy także pizzę z dodatkiem kukurydzy i kurczaka. Najrzadziej zamawiane są pizze wegetariańskie. Na pizzę można użyć również oliwki, karczochy, cukinię. Najważniejsze jest jednak to, aby użyte dodatki były świeże. Wielu restauratorów w Polsce przygotowując pizzę margheritę wybiera oryginalną mozzarellę Bufala. To odmiana mozzarelli, która jest bardzo ceniona, jej cena jest więc dość wysoka. Margheritę z tą mozzarellą można więc zjeść tylko w luksusowych restauracjach; dla przeciętnie zarabiającego Polaka margherita z mozzarellą Bufala jest za droga. Jej tańszy odpowiedni to mozzarella fiordilatte. To ten gatunek sera jest używany najczęściej.

Podobne wpisy:

Be the first to reply

Dodaj komentarz