Kto zrządza flota samochodową?

 

Kto zrządza flota samochodową?Samochody zwykle stanowią wyposażenie każdej firmy. Niekiedy ich liczba ogranicza się do jednego. W wielu jednak sytuacjach firmy posiadają po kilka, a nawet kilkanaście samochodów. Większa ilość samochodów w firmie wiąże się zazwyczaj z tym, iż jednej konkretnej osobie powierza się zarządzanie flota samochodową. Zarządzanie to w dużej mierze uzależnione jest od wielkości firmy, od profilu jej działalności i od ilości posiadanych samochodów. Im firma jest większa, i im więcej aut posiada, tym jest ono bardziej skomplikowane.

Zespół kierowców

Zarządzanie samochodami na niewysoko skomplikowanym poziomie ma miejsce na przykład w każdej piekarni. Piekarnia może dysponować jednym samochodem, ale zwyczaj ma ich kilka. Zarządzanie flotą samochodową w tym przypadku nie jest zadaniem bardzo trudnym. Zwykle do każdego samochodu przypisany jest określony kierowca i ma on z góry, zwykle na stałe, przypisana trasę wyjazdów. Kierowca taki musi dbać o powierzony mu samochód. Musi go myć i tankować. Osoba, której podlegają bezpośrednio kierowcy ma zwykle w swojej kwestii zarządzanie wydatkami służbowymi, jakie kierowcy niekiedy ponoszą na rzecz samochodów, którymi jeżdżą. Dysponowanie samochodami w dużych firmach transportowych ma zdecydowanie bardziej skomplikowany charakter.

Długie trasy

Samochody takie zwykle wyjeżdżają w długie trasy. Osoba zarządzająca tymi wyjazdami, musi je tak organizować, by samochód dojechała na czas, ale by miał po drodze zapewniony czas na odpoczynek (nie tyle samochód, ile jego kierowca). Poza tym osoba, która nadzoruje wyjazdy samochodów w dużych firmach transportowych, musi dbać o to, by wyjazdy te były opłacalne. To gwarancja sukcesu tego rodzaju firm. Każdy postój czy powrót na pusto przynosi straty. Osoba, która zarządza samochodami zwykle tez ma w sowich obowiązkach kontrolowanie spalania samochodów i zapewnianie im niezbędnych, systematycznych przeglądów technicznych. Zarządzanie samochodami jest trudnym zadaniem. Wymaga silnie rozwiniętego zmysłu organizacji. Jest niezwykle odpowiedzialnym zadaniem, do wykonywania którego nie wszyscy się nadają. Potrzebna jest tu i wiedza, i umiejętności, i predyspozycje osobowościowe.

 

Podobne wpisy:

Be the first to reply

Dodaj komentarz