Mądre oszczędzanie pieniędzy

Mądre oszczędzanie pieniędzyWiele mówi się obecnie o tym, że każdy powinien jak najszybciej zacząć myśleć o zapewnieniu sobie odpowiedniej emerytury. Wiele osób liczy w tym temacie na państwo, jednakże przewidywana wysokość gwarantowanych emerytur może zatrwożyć większość osób. Każdy, kto pracuje i zarabia systematycznie, powinien przeznaczać więc co miesiąc jakąś kwotę na to, aby odłożyć ją na późniejszy okres czasu. Poleca się, aby już po trzydziestce zacząć myśleć o tym i poczynić odpowiednie kroki.

Niestety, Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie jest w stanie zapewnić Polakom emerytur na poziomie ich dotychczasowych wynagrodzeń. Trzeba się więc liczyć ze spadkiem poziomu życia, do jakiego jest się przyzwyczajonym. Aby temu zapobiec, można na przykład założyć IKZE, na którym gromadzi się systematycznie środki i którym można zarządzać zgodnie z własną wolą. Jest to doskonała alternatywa dla lokat długoterminowych w bankach. Eksperci przestrzegają bowiem, że takie lokaty dają bardzo niewielkie zyski finansowe w postaci skromnego procentu. Przy nich zarabia najwięcej bank, który przez lata obraca środkami swoich klientów, kiedy oni nie mają możliwości ich wypłacenia. IKE różnią się swoim funkcjonowaniem od lokat bankowych i dają wiele więcej możliwości.

Inwestowanie pieniędzy

indeksNie warto również trzymać pieniędzy w domu, ponieważ wówczas w ogóle nie pracują one na siebie. Można pokusić się na przykład o to, aby faktycznie obracać środkami na giełdzie. Wówczas trzeba wybrać najlepszy fundusz inwestycyjny i rozpocząć pomnażanie swoich oszczędności razem z nim. Oczywiście, warto na początek prześledzić dobrze ranking funduszy i ich notowania, aby przekonać się, że ten konkretny fundusz faktycznie jest odpowiedni. Każdy z nich wybiera bowiem odpowiednie instrumenty finansowe i na nich zyskuje. Najlepiej wybierać pewne inwestycje i dzięki temu gromadzić coraz więcej środków.

Alternatywa dla emerytury

Takie pieniądze w przyszłości będą stanowiły doskonałą alternatywę dla emerytury i pozwolą na to, aby móc żyć na odpowiednim poziomie i pomóc swoim dorosłym już dzieciom w budowaniu odpowiedniej przyszłości.

Wiele osób uważa, że nie ma możliwości na oszczędzanie, ponieważ zarabia zbyt mało. Warto jednak zdecydować się nawet na niewielkie kwoty, jednakże odkładane w sposób systematyczny, co miesiąc. W skali kilkunastu lub kilkudziesięciu lat, takie kwoty połączą się w jedną znacznie większą i będą stanowiły odpowiednie wsparcie dla całej rodziny. dobrze jest świadomie patrzeć w przyszłość i przewidywać różnego rodzaju ewentualności już w młodym wieku.

Podobne wpisy:

Be the first to reply

Dodaj komentarz