Materiały w księgowości

W zależności jeszcze od firmy materiały mogą być klasyfikowane nieco inaczej. Podobnie zresztą wygląda w księgowości wiele aspektów, ale na pewno już struktura materiałów, które występują w konkretnych firmach jest już zupełnie inna.

Firmy usługowe, takie jak banki czy też firmy ubezpieczeniowe na ogół jeśli już to mają do swojej dyspozycji w dużych ilościach różnego rodzaju materiały biurowe, które stanowić mogą dosyć poważne koszty, w przypadku natomiast firm produkujących wyroby gotowe, koszt materiałów biurowych może być jedynie niewielkim ułamkiem wydatków, jeśli pod uwagę weźmie się całościowe koszty funkcjonowania takiego właśnie zakładu.

Handel

Istnieją też przedsiębiorstwa w przypadku których materiały praktycznie w ogóle nie występują. Są to firmy, których głównym przedmiotem działalności jest handel. Nie wytwarzają one niczego, tak więc co najwyżej w ich przypadku w bilansie pojawić mogą się materiały biurowe. Nie jest to rzecz jasna jednak duży wydatek dla ich funkcjonowania. Należy też dokładnie określić czym dla danej firmy będą produkty dla dzieci a czym materiały, z których korzysta się do produkcji. Jeśli jakaś firma produkuje chociażby materiały budowlane to kupowane do ich produkcji półprodukty mogą być dla firm które je wytwarzają oczywiście produktami gotowymi.

Przechowywanie materiałów

Z tego też powodu mogą wynikać drobne nieporozumienia jeśli porównuje się bilanse różnych firmy, czy też inne podobne dokumenty księgowe. Istotną sprawą jest także to, aby istniała możliwość przechowywania takowych materiałów. Może zajść więc konieczność, aby wybudować chociażby magazyn. Koniecznie więc należy się zgłosić do odpowiedniej jednostki administracyjnej, którą może być starostwo powiatowe o wydanie stosownych pozwoleń, dzięki którym istniała będzie możliwość przygotowania sobie specjalnych budynków, w których będą mogły być przechowywane nie tylko materiały potrzebne do produkcji gotowych produktów, ale też oczywiście wytworzone już produkty gotowe. Czas samej budowy jak i uzyskania pozwolenia na jej przeprowadzenie uzależniony jest od tego jakiego dokładnie rodzaju będzie to magazyn.

Podobne wpisy:

Be the first to reply

Dodaj komentarz