Metamorfoza kuchni, czyli jak pomalować ściany?

Metamorfoza kuchni, czyli jak pomalować ściany?

Kuchnia to miejsce szczególne, zwłaszcza dla gospodyni. Wbrew pozorom nie trzeba wcale wiele wysiłku, by kuchenna aranżacja odzyskała swój blask i niepowtarzalny charakter.

Doskonałym sposobem na odświeżenie kuchni, jest malowanie ścian.

Walka z plamami

Malowanie ścian w kuchni to najważniejszy element odświeżania, często wystarczający, by przywrócić pomieszczeniu dawny blask i wyjątkowy charakter. Malowanie, w przeciwieństwie do wykładania ścian płytkami ceramicznymi, można wykonać szybko i ekonomicznie, uzyskując pożądany efekt.
Bardzo ważny jest dobór odpowiedniej farby, która powinna nie tylko nadać ścianom pożądany kolor, ale przede wszystkim chronić przed kuchennymi zabrudzeniami oraz plamami – optymalnym rozwiązaniem są farby zmywalne, czyli takie, które pozwalają na czyszczenie ścian bez obawy przed utratą koloru.

Plamy na kuchennych ścianach pojawiają się bardzo często, jest to efekt standardowego użytkowania kuchni, czyli prac związanych z przygotowywaniem posiłków. Zacieki z tłuszczu, soków owocowych i warzywnych, wina, sadzy czy rdzy są szczególnie trudne do usunięcia, często nie pomaga nawet kilkakrotne nakładanie farby.

Chcąc trwale pozbyć się tego typu plam, podczas prac remontowych należy zedrzeć wszystkie warstwy farby, aż do tynku, a następnie nałożyć warstwę gładzi gipsowej pomalować ściany. Malowanie kuchni to także doskonała okazja, by zniwelować ewentualne ubytki oraz pęknięcia, wykorzystując w tym celu dostępne na rynku masy szpachlowe.

Chcąc uniknąć powstawania trudnych do usunięcia plam, warto także zastosować specjalną farbę podkładową, określaną mianem gruntującej, która tworzy na ścianie nieprzepuszczalną błonę, redukując i wyrównując chłonność podłoża, co w znaczny sposób wpływa na efekty uzyskane podczas malowania kuchni.

Malowanie kuchennych ścian

Malowanie kuchni należy poprzedzić zmyciem ścian roztworem wody i mydła malarskiego, które skutecznie usuwa tłuszcz. Zdecydowanie należy unikać stosowania standardowych detergentów, np. płynu do mycia naczyń lub podłóg, gdyż zawarte w nich związki (m.in. lanolina) mogą zmniejszyć przyczepność farby.

Bardzo ważny jest także wybór odpowiedniej farby – optymalnym rozwiązaniem są farby odporne na wilgoć oraz wnikanie brudu i tłuszczu, odporne na zmywanie i szorowanie, posiadające pierwszą klasę wytrzymałości.

Malowanie kuchni można wykonać z użyciem farb akrylowych lub ceramicznych.

Zobacz cztery pomysły, na aranżację kuchni zgodnie z duchem roku 2018: https://www.dulux.pl/pl/inspiracje/4-sposoby-na-uycie-koloru-roku-2018-dulux-w-twojej-kuchni

Podobne wpisy:

Be the first to reply

Dodaj komentarz