Podatki w różnych branżach

W ostatnim czasie, a mianowicie na początku zeszłego roku zmiany w podatkach dotknęły bardzo mocno firmy prawnicze, w których pojawiły się kasy fiskalne, specjalnie zresztą dostosowane do potrzeb prawników, który używać mogą bardzo długo działających przenośnych kas fiskalnych.

Z obowiązku ich posiadania zwolniono tych prawników, których przychody nie przekraczały określonych w rozporządzeniu kwot. Obawiano się że opodatkowanie w ten sposób prawników może wpłynąć w pewnym stopniu na ceny ich usług.

Usługi opodatkowane

Tak się jednak nie stało, gdyż po pierwsze usługi te i tak były już opodatkowane, a po drugie prawnicy dzięki możliwości przygotowywania raportów fiskalnych tracą mniej czasu na rozliczenia podatkowe, oraz łatwiej jest im wykazać kwotę od której faktycznie podatek ma być odprowadzony, która to kwota niejednokrotnie okazuje się o wiele niższa od wcześniej deklarowanych. Z podobnych kas od lat korzystają firmy handlowe, ale tutaj wymagania odnośnie tych urządzeń są o wiele większe bowiem na różne produkty naliczany może być VAT różnej wysokości, a do niektórych dochodzą dodatkowe podatki takie jak na przykład akcyza. Różnice takie zauważymy na pewno kupując wyposażenie domu.

Przedsiębiorcy

Podobną formę opodatkowania stosują także firmy handlowo usługowe takie jak kluby, jednak podatki dochodowe, a także podatek VAT nie dotyczy tylko samych przedsiębiorców, ale także i osoby prywatne. Sprzedając na przykład samochód w miejscach takich jak autogiełda czy aukcje internetowe, konieczne jest odprowadzenie stosowanego podatku do Urzędu Skarbowego o co należy zadbać oczywiście we własnym zakresie. Oczywiście nadal istnieją branże czy usługi których nie da się opodatkować. Nie dotyczy to tylko Polski, podobnie jest na całym świecie. Przykładem są korepetycje, które udzielane są zarówno przez samych nauczycieli jak i przez uczniów, którzy w ten sposób mogą sobie dorobić ale także pomóc słabszym uczniom. Dotyczy to oczywiście także i napiwków, których nie sposób opodatkować, a przynajmniej jak na razie nie próbowano.

Podobne wpisy:

Be the first to reply

Dodaj komentarz