Usługi oraz ich opodatkowanie

Jak wiadomo od pewnego już czasu firmy prawnicze i to zarówno większe kancelarie jak i sami prawnicy którzy prowadzą de facto działalność gospodarczą stosują kasy fiskalne do rozliczania swoich usług.

Wprowadziło to pewne unormowanie wysokości ich opodatkowania ale niestety nie odbyło się bez wpadek, co czasem się zdarza przy stanowieniu tak skomplikowanych przepisów, a mianowicie firmy prawnicze, które udzielają darmowych porad prawnych zmuszane są do odprowadzania podatków od ich wartości a nie od ceny takiej porady, co oznacza że nawet jeśli porada jest w pełni darmowa dla klienta to sam prawnik czy firma powinny zapłacić podatek zgodny z rynkową wartością takiej usługi.

Mniejsze firmy

Dla mniejszych firm może być to obciążenie wyjątkowo trudne do udźwignięcia co może niestety ale doprowadzić do tego, że usługi takie znikną z ich ofert. Oczywiście duże firmy handlowe czy też kluby lub korporacje mogą wręcz swoich prawników zatrudnić, nie mówiąc już o tym że stać ich na profesjonalne porady prawne, natomiast w przypadku osób prywatnych, które nie rzadko nie są osobami zamożnymi, na takie usługi może już im brakować pieniędzy. Jest to jednak sytuacja analogiczna do tej, z jaką mieliśmy do czynienia w przypadku konieczności płacenia podatku od darowizn, o czym głośno było swego czasu w mediach. Bardzo prawdopodobne jest to że niedopatrzenie to zostanie już niedługo stosownie naprawione, tak więc nadal możliwe będą darmowe porady prawnicze z których korzystają najbiedniejsi ale nie tylko.

Stali klienci

Takich darmowych porad prawnicy mogą czasem udzielać także swoim stałym klientom, co może być dodatkiem do usługi podstawowej. Także od sprzedaży, niezależnie od tego w jakiej formie byłaby to sprzedaż. Nawet autogiełda jest miejscem w którym powinno się taki podatek zapłacić leży to oczywiście w gestii sprzedającego, kupujący niezależnie od tego czy kupuje wyposażenie domu czy używany samochód, powinien w cenie nabycia zapłacić już stosowny podatek. Sferą, którą wyjątkowo trudno jest opodatkować są korepetycje, których udzielają zwykle sami uczniowie lub studenci, ale nie rzadko także nauczyciele.

Podobne wpisy:

Be the first to reply

Dodaj komentarz