Pomoc cad cam

Od czasu kiedy wynaleziono pierwszy komputer, w przemyśle stworzono bardzo duży wachlarz programów cad cam, które mają na celu wspomaganie pracy inżyniera, robotnika, czy specjalisty do spraw kontroli produkcji. W dzisiejszych czasach praktycznie każdy etap procesu wytwórczego – od powstania idei w myślach inżyniera – aż po dostarczenie gotowego projektu do konsumenta może być wykonana sprawniej przy użyciu komputera, i tak:

– projektowanie – czyli wykonywanie rysunków technicznych – a najprościej mówiąc pokazanie graficznie wymyślonego przez inżyniera detalu pomagają programy typu CAD (Computer Aided Design, z angielskiego- komputerowo wspomagane projektowanie).

Obecnie wszystkie szanujące się systemy CAD umożliwiają:

– wykonywanie projektów w trzech wymiarach,

– wykonywanie rysunków złożeniowych z wielu osobnych elementów,

– pracę nad jednym większym projektem przez kilka osób,

– automatyczną aktualizację każdego rysunku złożonego po wykonaniu zmiany na pojedynczym detalu

– automatyczne tworzenie listy np, z kosztorysowaniem.

– obliczenia teoretyczne – w dzisiejszych czasach nikt wydaje pieniędzy na wykonanie modelu zanim nie zrobi różnego rodzaju obliczeń i symulacji z pomocą komputera. Przy projektowaniu samochodu sprawdza się teoretyczną wytrzymałość projektu, liczy się przewidywany opór aerodynamiczny i wiele innych rzeczy, o których mają pojęcie jedynie konstruktorzy pojazdów. Im więcej zrobi się symulacji komputerowych, tym więcej pieniędzy zostanie zaoszczędzonych później. Do wszystkich większych systemów CADowskich można dokupić specjalne nakładki obliczeniowe, które często robione są na specjalne potrzeby wielkich przedsiębiorstw.

Zobacz też: http://www.edgecam.pl/

– wizualizacja – w sumie, to już chyba inna dziedzina nauki. A może sztuki? W każdym razie, dysponując trójwymiarowym modelem w komputerze można podjąć decyzję, z jakiego materiału ma być wykonany, w jakim kolorze ma świecić światło, jak ma być ustawiona kamera i wykonać proces Renderingu. Zwykle tworzy się filmiki reklamowe nie istniejących jeszcze towarów.

Podobne wpisy:

Be the first to reply

Dodaj komentarz