Czy lokata terminowa jeszcze ma sens?

Czy lokata terminowa jeszcze ma sens?Tego typu pytania są zadawane już od dłuższego czasu, ponieważ lokata terminowa to produkt finansowy, który kiedyś był wielkim przebojem, ale potem zaczęły spadać stopy procentowe banku centralnego, przez co oprocentowanie lokat także poleciało na łeb na szyję. I bynajmniej nie jest to przesada, ponieważ na początku lat dziewięćdziesiątych lokata terminowa mogła mieć oprocentowanie na poziomie kilkudziesięciu procent w skali roku, a w dzisiejszych czasach oprocentowanie stopa kilkuprocentową jest najlepszą ofertą na rynku. W związku z tym można by powiedzieć, że lokata terminowa nie jest specjalnie już nikomu potrzebna. Ale czy na pewno?

Bezpieczeństwo kapitału

Każda osoba posiadająca kapitał na pewno wie, że nie wystarczy samo jego posiadanie. Trzeba jeszcze kapitał odpowiednio zabezpieczyć, jeśli nie dokonuje się jego bezpośredniego pomnażania, które zawsze jest bardzo ryzykowne. Żadna lokata terminowa na dzisiaj nie jest sposobem na zarobienie wielkich pieniędzy, ale wszystkie one pozwalają na spokojne ulokowanie kapitału w sposób gwarantujący nam, że z pieniędzmi nigdy się nic nie stanie. Mówiąc krótko, lokata terminowa gwarantuje nam, że zawsze, niezależnie od jakichkolwiek czynników zewnętrznych, odzyskamy wszystkie nasze pieniądze, nawet jeśli z powodu zerwania umowy przed terminem nie uzyskamy dodatkowych pieniędzy.

Pełny dostęp do pieniędzy

Warto też podkreślać, że lokata terminowa to sposób na przechowywanie pieniędzy w postaci niemal idealnie płynnej. Kiedy n przykład zainwestuje się w akcje, pieniądze można odzyskać dopiero wtedy, kiedy ktoś zdecyduje się te akcje kupić. Może się zatem okazać, że będziemy czekać dłuższy czas na zrealizowanie transakcji i nie jest to nic nadzwyczajnego. Inaczej działa lokata terminowa, ponieważ banki mają obowiązek oddania nam naszych pieniędzy bez zbędnej zwłoki po naszym żądaniu, co zazwyczaj oznacza dostęp do pieniędzy w czasie nie dłuższym niż 3 dni. Nasze pieniądze na lokacie terminowej nigdy nie są realnie zamrożone i dla nas niedostępne.

Zdobądź więcej informacji https://www.santanderconsumer.pl/lokaty/lokata-zysk,1.html

Podobne wpisy:

Be the first to reply

Dodaj komentarz