Co warto wiedzieć na temat oprocentowania lokat bankowych?

 

Wysokość oprocentowania jest głównym kryterium przy wyborze banku, w którym założymy lokatę. Im wyższe oprocentowanie jest w stanie nam bank zaproponować, tym wyższy zysk może nam lokata przynieść. Warto więc wiedzieć, jakie rodzaje oprocentowania są stosowane w bankach, które na chwilę obecną działają w naszym kraju.

Oprocentowanie stałe

Co warto wiedzieć na temat oprocentowania lokat bankowych?W większości banków nie ma jednego rodzaju oprocentowania lokat bankowych. Oprocentowanie lokat może więc być stałe lub zmienne. Każdy z nich trochę się do siebie różni. Postaramy się więc wyjaśnić te różnice. W przypadku oprocentowania stałego jego wysokość nie ulegnie zmianie niezależnie od tego, na jak długi okres zdecydowaliśmy się powierzyć swoje pieniądze bankowi. Wartość oprocentowania nie ulegnie zmianie, a my jeszcze zanim założymy lokatę będziemy mogli obliczyć, ile na lokacie zarobimy. Zupełnie inaczej przedstawia się lokata z oprocentowaniem zmiennym. Tutaj przed jej założeniem nie uda nam się wyliczyć na jaki zysk możemy liczyć. W czasie trwania umowy z bankiem oprocentowanie to może bowiem ulec zmianie. Bank może je podnieść, ale może też je obniżyć. O zmianie wysokości oprocentowania nie decyduje tylko i wyłącznie bank. Zależy to od wielu czynników, które są od banku niezależne.

Stopy procentowe

Na wysokość oprocentowania zmiennego wpływają między innymi stopy procentowe. Wysokość tych stóp jest zawsze ustalana przez bank centralny. W przypadku Polski funkcję banku centralnego pełni Narodowy Bank Polski. To on decyduje o tym, czy podnieść, czy też obniżyć stopy procentowe. Ale wysokość stóp procentowych może ulec zmianie także wtedy, kiedy zmieni się wysokość oprocentowania lokat międzybankowych. Są jeszcze inne przyczyny, dla których bank może zmienić wysokość oprocentowania. Nie są one już jednak tak istotne, jak te, które wymieniliśmy. Lokaty o zmiennym oprocentowaniu wybierają chętniej osoby, które mają pewien zasób wiedzy na temat funkcjonowania rynków finansowych.

O tym, czy lokata przyniesie nam zyski decyduje wysokość oprocentowania. Obecnie większość lokat jest oprocentowana poniżej 3%.

 

Podobne wpisy:

Be the first to reply

Dodaj komentarz