Jak kalkulować cenę oferowanych kompozycji roślinnych?

Prowadzenie kwiaciarni to naprawdę ogromne wyzwanie. Trzeba pamiętać nie tylko o regularnym dowożeniu świeżych kwiatów, które są podstawą tego biznesu, ale także o właściwym kalkulowaniu ceny.

Początkujący posiadacze kwiaciarni mogą mieć z tym problem. Co należy brać pod uwagę, ustalając cenę oferowanych kompozycji roślinnych? W jaki sposób to robić?

Ustalenia

Przystępując do ustalenia ceny oferowanych przez siebie kompozycji roślinnych, trzeba znaleźć odpowiedź na następujące pytania?

  • Jakie elementy składowe musi obejmować przeprowadzana kalkulacja?
  • Jaką marżę trzeba zastosować?
  • Jaki powinien być procent narzutu?
  • Jak w tym wszystkim uwzględnić podatek VAT?

Znalezienie odpowiedzi na te pytania sprawi, że ustalenie ceny oferowanych kompozycji roślinnych stanie się naprawdę banalnie proste.

Kalkulacja

Nad kalkulacją kosztów nie można zastanawiać się zbyt długo. Trzeba bowiem pamiętać, że im dłużej dane kompozycje nie mają ceny, tym dłużej nie mogą zostać sprzedane. A to zawsze przekłada się na realne straty finansowe, których każdy właściciel kwiaciarni chciałby uniknąć.

Oferowane kompozycje

Ustalenie ceny oferowanych kompozycji zawsze należy rozpocząć od zsumowania kosztów kwiatów, które wykorzystaliśmy, aby dana kompozycja powstała. Trzeba pamiętać, aby liczyć cenę już z podatkiem VAT. W naszym kraju stawka podatku VAT na rośliny wynosi obecnie 8%. Następnie trzeba dodać ceny wszystkich tych produktów, które sprzedawane są w stawce 23%. Do takich produktów zalicza się na przykład wszelkie naczynia, w których tworzymy kompozycje.

Zsumowanie

Jak kalkulować cenę oferowanych kompozycji roślinnych?Po zsumowaniu obu pozycji przychodzi pora na dodanie narzutu. Z całą pewnością nie należy w tym przypadku przesadzać. I to w obie strony. Zbyt wysoki narzut sprawi, że będziemy mieli problemy ze sprzedażą naszej kompozycji. Kiedy narzut będzie zbyt niski, za wiele nie zarobimy. Dobrym rozwiązaniem jest zorientowanie się w tym, jakie ceny ma konkurencja. Kwiaciarnia niezwykle droga nie może bowiem liczyć na dużą grupę klientów. Warto więc z cenami dostosować się do tego, co oferują kwiaciarnie położone w naszej najbliższej okolicy.

Podobne wpisy:

Be the first to reply

Dodaj komentarz