Jak wybrać dobrą polisę posagową?

Szukasz sposobu na zapewnienie swojemu dziecku kapitału na przyszłość? Chcesz oszczędzać na jego edukację, umożliwić dobry start w dorosłość lub częściowo sfinansować zakup mieszkania? Na wszystkie te potrzeby odpowie posagowa polisa dla dziecka, która umożliwia realizację planu systematycznego oszczędzania, zapewniając jednocześnie ochronę na wypadek śmierci rodziców.

Zanim jednak wybierzemy odpowiednią polisę, powinniśmy przyjrzeć się kilku elementom, które decydują o skuteczności inwestycji i możliwości zgromadzenia większego kapitału. Jest to przede wszystkim relacja między ochronną a oszczędnościową funkcją ubezpieczenia. W większości ofert możemy samodzielnie wybrać określoną sumę świadczenia na wypadek śmierci, przeznaczając większą część składki na cele oszczędnościowe. Równie ważny jest czas trwania umowy, który wynosi zwykle od 5 do 25 lat. Krótszy powinniśmy wybrać wtedy, gdy bierzemy pod uwagę możliwość wycofania się z polisy, a dłuższy – w przypadku opłacania niższych składek. Warto sprawdzić również wysokość opłat z tytułu zerwania umowy przed czasem.

Kolejnym kryterium wyboru jest wysokość minimalnej wpłaty, która waha się w granicach 80-200 zł i może być wpłacana rocznie, półrocznie bądź kwartalnie. Wraz z okresem inwestycji i oferowaną przez ubezpieczyciela stopą zwrotu stanowi ona wyznacznik przewidywalnego zysku, którego szacunkową wartość przedstawiamy na poniższej tabeli:

  

Przewidywalne zyski z polisy posagowej przy 5-procentowej stopie zwrotu

Składka miesięcznaCzas oszczędzaniaPrzewidywalny zysk
100 zł18 lat42 tys. zł jednorazowolub 700 zł miesięcznie przez okres studiów
250 zł18 lat108 tys. zł jednorazowolub 1800 zł miesięcznie przez okres studiów
200 zł24 lata156 tys. zł

Wypłata zgromadzonej sumy może nastąpić w dwóch wariantach: kwoty jednorazowej lub miesięcznych „rat”. Drugie rozwiązanie może posłużyć pokryciu kosztów studiów przez cały okres trwania nauki. Pamiętajmy, że w każdym przypadku liczy się przede wszystkim systematyczność wpłat: nawet za niewielką składkę rzędu 100 zł miesięcznie możemy zgromadzić kapitał, który ułatwi dziecku wejście w dorosłe życie i zagwarantuje wsparcie finansowe. Dlatego też oszczędzanie w ramach polisy posagowej warto rozpocząć jak najwcześniej.

Podobne wpisy:

Be the first to reply

Dodaj komentarz